Business is booming.

Fibonacci Kimdir? Fibonacci Serisi Nedir?

0 41

Leonardo Fibonacci Kimdir? Fibonacci Müslüman Mıdır? Fibonacci Nerede Doğmuştur? Fibonacci Hangi Bilim Dalıyla İlgilenmektedir? Fibonacci Hakkında Sizler İçin Araştırma Yaptık.

Fibonacci, 1170 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Tam ismi Leonardo Fibonacci’dir. Babası Cezayir’de çalıştığı için çocukluğu genellikle Cezayir’de geçmiştir. Babasının ismi Guglielmo’dur. Annesi Alessandra, Leonardo 9 yaşındayken vefat etmiştir.

Babası Guglielmo Cezayir’in Bejaia limanı ile İtalya’nın Bugia kenti arasında bir ticaret postası yöneticisiydi. Babası burada oğluna hesap öğretmesi için bir Arap hoca tuttu.

İlk matematik eğitimini Müslüman bilim adamlarından aldı. Avrupa’da Roma rakamları kullanılırken ve sıfır kavramı ortalarda yokken Fibonacci Arap rakamlarını ve sıfırı öğrendi. Usta bilim adamlarıyla çalışma fırsatı buldu bu dönemde.

Leonardo yaklaşık olarak 1200 yıllarında bu seyahatinden döndü. 1202 yılına gelindiğinde 32 yaşında, öğrendiklerini “abaküs kitabı” veya “hesaplama kitabı” anlamına gelen Liber Abaci isimli eserinde topladı. Yayınladığı bu eserinde Hint-Arap Sayı Sistemi’ni Avrupa’ya duyurdu.

Leonardo matematik ve bilim ile ilgilenmeyi seven Roma İmparatoru II. Frederick ile dost oldu. 1240 senesinde Pisa cumhuriyeti kendisini Leonardo Bigollo namıyla taltif edip onurlandı ve maaş bağlandı. 19. yüzyılda Pisa’da Fibonacci heykeli yapılmış ve buraya dikilmiştir. Heykel bugün Camposanto’nun batı galerisinde ve Piazza dei Miracoli tarihi mezarlığında bulunmaktadır. Fibonacci, 1250 yılında Pisa’da vefat etti.

Fibonacci Altın Oran

“Fibonacci sayıları” ve özellikle “Altın Oran”, matematikçilerin oldukça ilgisini çekmiş ve birçok araştırmaya konu olmuş bulgulardır. Bunun sebepleri; Fibonacci dizisindeki sayıların oranı olan 0,61803… sayısının -ki buna “Altın Oran” denilmektedir- tarihte oyun kartlarından piramitlerin yapımına kadar birçok alanda kullanılmış olması, sayı teorilerinde ortaya çıkması ve doğada birçok varlıkta gözlemlenmesidir.

Fibonacci sayıları ;

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.