Business is booming.

Fırsat Maliyeti Nedir? İşletme ve İktisat Kavramları

0 2.485

Bir plan yapacağımız zaman veya bir ürün alacağımız zaman bunun bir maliyeti elbet olacaktır. Sadece plan ve ürün alımında değil aynı zamanda bir işletme kurmak istediğimizde, bir eğitim planı yapmak istediğimizde veya bir araba almak istediğimizde de maliyet konusu karşımıza çıkmaktadır. Maliyet konusuyla beraber birde kendisiyle beraber ortaya çıkan fırsat maliyetleri vardır. İnsanların hayatının, şirketlerin, devletlerin bile gözden kaçırmaması gerektiği bir kavram “Fırsat Maliyeti”

Fırsat Maliyeti Nedir?

Fırsat Maliyeti, herhangi bir ürünün veya malın üretiminde veya seçiminde seçim yaparken kazanç sağlamak adına en iyi ikinci alternatiften vazgeçmeye denmektedir.

Ekonomide ihtiyaçların ve giderlerin önemi oldukça yüksektir. İnsan hayatında da bu böyledir. İhtiyaçlarımız oldukça fazladır ve bununla beraber bize çeşitli maliyetleri olmaktadır. Kıt kaynaklar ve sonsuz ihtiyaçlardan dolayı maliyetler çok kritik önem taşımaktadır.

Kısaca açıklama yapacak olursam alacağınız 2 üründen 1’ini mutlaka seçmek zorundasınız. Seçeceğiniz ürün ne ise seçmediğiniz fırsatları, avantajları sizin fırsat maliyetiniz olacak.

Fırsat maliyeti sadece üretim ile ilgili bir kavram değildir.

  • Üretici açısından: “Üretim kararlarında Fırsat Maliyeti”,
  • Tüketici açısından: “Tüketim kararlarında Fırsat Maliyeti”,
  • Yatırımcı açısından: “Yatırım kararlarında Fırsat Maliyeti”
  • Devlet açısından: “Kamu harcamalarında Fırsat Maliyeti”, söz konusu olabilir.

Fırsat Maliyeti Örnek

Fırsat maliyetine örnek vererek açıklamaya çalışayım. Diyelim ki 2020 yılının Ağustos ayında çok sevdiğiniz bir şehirde lükste bir otelde tatil indirimi yapılıyor. 1 haftalık tatil ücreti 5000 TL olan bu otelin indirimli hali 4000 TL olarak size haber geliyor ve size teklif sunuluyor. Fakat sizin yıllık izniniz önceden ayarlanmış Kasım ayında yapacağınız söyleniyor. Farklı bir ay için izin aldığınız takdirde maaşınızdan kesilmesi size söyleniyor. Sizin maaşınız da diyelim ki 6000 TL olsun. Siz bu tatile çok gitmek istiyorsunuz ve izin alıyorsunuz. İzni aldınız diyelim ve bu tatile gittiniz. Bu tatil için 4000 TL ödediniz. Ama Ağustos ayında 1 hafta eksik çalıştığınız için 1500 TL kesinti yapıldı. Yani sizin bu tatil için toplam maliyetiniz 5500 TL oldu. Ama eğer bu işlemi yapmayıp tatile Kasım’da gitmiş olsaydınız daha karlı olacaktınız.

Sonuç

Seçimlerimi yaparken bir karar alırken vazgeçeceğimiz alternatifler bizim fırsat maliyetlerimiz oluşturur. Bir ürün alırken onlarca site geziyor Ebay dan kıyaslama yapıyoruz Akakceden bakıyoruz şikayetvar dan yorumları inceliyoruz aslında seçeneklerimiz fazla bundan dolayı fırsat maliyetlerimiz artıyor. Vazgeçeceğimiz seçenekler eğer biz seçtiğimiz seçenekten kazanacağımız faydayı veya miktarı yükseltmiyorsa seçimlerimi gözden geçirmekte fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.