Business is booming.

Fitch Nedir? Fitch Değerlendirme Raporları Dövizi Ne Kadar Etkiler?

0 298

Türkiye ekonomi anlamda zor günler geçirmektedir. Son zamanlarda adını duyduğumuz birkaç terim vardır. Türkiye’nin kredi notu değişti, Türkiye’nin kredi notu BB- olarak teyit edildi. Bunun gibi birçok haber ile karşı karşıyayız. Ekonomi anlamında çok önemli bir kuruluş olan ” Fitch Ratings”. Peki bu Fitch Nedir? Ne zaman kurulmuştur? Hangi ülkelerde hizmet veriyor? Ülkemizi ne zamandır değerlendiriyor? Birlikte inceleyelim.

Fitch Nedir?

Fitch Nedir? Fitch bir derecelendirme kuruluşudur. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa tarafından, ulusal olarak tanınan istatistiksel derecelendirme kuruluşları arasında yer alır. Fitch’in 2 merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerden biri New York’ta yer alır. Diğer bir merkez ise Londra’da bulunmaktadır. 100 yaşını aşmış olan bu kuruluş 1914 yılında ABD’de kurulmuştur.

Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı ( 22.02.2020 )

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” ve görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

Fitch’in Türkiye Ekonomisi Açıklamaları

Fitch Ratings’in yaptığı açıklamalara göre Türkiye ekonomisinde toparlanma olduğu yönünde. Enflasyonun %20’lerden aşağı indiği belirtiliyor. Cari açığın belirli bir düzelme yaşadığını belirten Fitch, dış risklerin devam ettiğini fakat azalma kaydettiğini açıkladı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme tahminin bir önceki tahmine göre 0,8 puan artırıldığına işaret edilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, büyüme tahminindeki yukarı yönlü revizyonun yatırımlardaki kademeli toparlanma ve özel tüketimden kaynaklandığı aktarılarak, düşük faiz oranları ve kredideki hızlı düzelmenin iç talebi artırdığı vurgulandı. 

Fitch Türkiye 2020 Enflasyon Beklentisi

Enflasyona ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, enflasyon oranının 2020 sonunda yüzde 10,5, 2021’de ise yüzde 10 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyor.

Fitch’in Not Tablosu – BB- Ne Anlama Geliyor?

Fitch Not Tablosu

Yukarıda tablodan anlaşılacağı üzere Fitch’in Türkiye’ye verdiği notta riskler hala devam etmektedir. Bu bağlamda Türkiye ekonomisinin toparlanması gerektiği çağrısı yapılmaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Raporları Neden Önemlidir?

Fitch ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları dünyada bilenen ve dikkate alınan kuruluşlardır. Bu kuruluşların yaptığı açıklamalar bir ülkenin gelecek göstergesi olabiliyor. Yatırımcılar açısından bu raporlar çok etkileyici oluyor. Yatırım yapmak isteyen firmalar, iş adamları fitch ve fitch gibi kuruluşların raporlarına göre ülkelere yatırım yapıyorlar. Doğrudan veya dolaylı yatırımlarını bu raporlara göre gerçekleştiriyorlar. Olumsuz rapor alan bir ülkenin yatırım alması çok zordur. Eğer bir ülkeye kredi derecelendirme kuruluşları olumlu notlar veriyorsa yatırımcının bu çok dikkatini çeker. Yatırım yapacak kişi bu ülkeyi dikkati alır.

Ülkenin mali ve ekonomi politikası açısından bu raporlar çok kritiktir. Olası kötü bir senaryoyu önlemek adına bu raporları dikkate almak ona göre analiz yapmak gerekir.

Risklerin arttığı yerlerde Fitch notunu düşük gösterir. Risklerin düzeldiği ve azaldığı bölgelerde durumu negatiften pozitife çevirir. Bu bağlam Fitch’in notlarının uluslararası bir geçerliliği olduğunu, yatırımcıyı direkt etkilediğini söyleyebiliriz.

Diğer Kredi Derecelendirme Kuruluşları Hangileri?

  • Standard and Poors
  • Moody’s Investor Service Inc.

Fitch bu iki kurumdan daha düşük bir paya sahiptir.

Fitch Raporu Dövizi Nasıl Etkiler?

Doların 6,10’u görmesinden sonra gözler Fitch raporuna ve Suriye meselesine çevrildi. Fitch Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yüksek olacağını açıkladı. Buna bağlı olarak kredi notunu da BB- olarak teyit etti. Bu bağlamda Türkiye için spekülatif bir ortam olduğunu açıkladı. Risklerin yüksek olduğu bir ortamdan bahsediyor diyebiliriz. Merkez bankasının faizleri düşürmesi sonrası ve risklerin hala devam ettiği Türkiye ekonomisinde dövizin kolay kolay düşmeyeceği görüşündeyim. Özellikle Suriye meselesi ile ilgili Rusya ile anlaşma sağlamazsak dövizde daha yukarı seviyeler görebiliriz. Çünkü askeri bir operasyon kurda olumsuz bir seyir oluşturabilir. Fitch’in raporuna göre dövizin standart bir halde kalması beklenebilir. Bir süre döviz sabit kalabilir. Fakat dediğim gibi riskler devam ediyor. Sadece Fitch ve Suriye değil küresel sorunlar sebebiyle de döviz doğrudan veya dolaylı olarak etkilenmekte.

Fitch Nedir? Ne zaman kurulmuştur? Fitch Not Tablosu gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku