Franchising Nedir ? Taraflara Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

0 15

Günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan franchising sistemi ne anlama gelmektedir ? Bu sistemin sağladığı avantajlar nelerdir ?

Franchising, sektörde belirli bir başarıya ulaşmış bir markanın isim hakkının, belirli sözleşme kriterlerine bağlı olarak kullanılmasıdır. Ürün veya hizmetlerin kullanımında sunulan bir hizmet türü olarak ifade edilebilir. Bu düzene dahil olan işletmeler, yeni bir isim, yeni bir marka gibi çeşitli serüvenlerde mücadele etmek yerine, sektörde önceden kendini ispatlamış ve belirli bir tanınırlığa ulaşmış firmaların isim haklarını kullanarak sektöre dahil olmaktadırlar.

Burada taraflar arasında marka isim hakkı kullanım sözleşmesi yapılarak tarafların hakları yazılı bir metne dökülmektedir. Böylece; tarafların birbirine karşı olan güven ve iş ilişkisi duyguları güçlendirilerek iş yapma eğiliminin arttırılması amaçlanır. Bu düzende franchisor ve franchise olmak üzere iki taraf yer alır.

Franchisor (İsmi Veren): Bir franchisinig sözleşmesi mukabilinde iş sistemini, markanın ismini karşı tarafa kulandıran firmadır.

Franchise (İsmi Alan): Ana firmanın çeşitli haklarından faydalanmak isteyen ve bunun için sözleşme kriterlerine bağlı olarak belirli bir bedeli gözden çıkaran taraftır.

Franchising Sisteminin Taraflar İçin Avantajları

Franchising sisteminin, ismi alan ve veren taraflar açısından çeşitli avantajları mevcuttur. Bu avantajlardan bahsedecek olursak;

Franchising veren firma; bu işlem sayesinde hem gelir elde edecek hem de belirli bir altyapı ihtiyacı olmaksızın kararlaştırılan lokasyonda tanınırlığını ve ulaşım imkanını arttırmış olacaktır. Marka hakkı veren firma bu süreçte herhangi işletme ve muhasebe verileriyle uğraşmaksızın, franchise tarafına yol gösterici konumunda yerini alacaktır.

Bu sayede ekonomik olarak gelir elde etmiş olacaktır. Marka ismi veren taraf yapılacak kaliteli bir işbirliği sayesinde şirketinin karını da arttırmış  ve daha çok insana hitap etme imkanı yakalamış olacaktır.

Franchising alan tarafın isim hakkını aldığı markanın diğer şubeleriyle aynı dekorasyona sahip olması gerektiğinden dekorasyona ve sıfırdan dükkan oluşturmaya yönelik maliyette azalma söz konusu olacaktır.

Marka isim hakkını aldığı firmanın tecrübelerinden faydalanma ve kendini geliştirme imkanı yakalayacaktır. En önemli avantajlarından biri olarak; reklam ve halkla ilişkiler gibi konuların tek bir merkezden yürütülmesi gösterilebilir.

Franchising Sisteminin Yararları

1– Piyasada kendini kabul ettirmiş, belirli bir müşteri kitlesi zaten bulunan bir marka ile franchising yoluna gitmek, hazır bir müşteri portföyünüzün olacağı anlamına gelmektedir. Bu da franchise tarafı için önemli bir artıdır.

2– Franchising sisteminin olmazsa olmaz prensiplerinden biri eğitim ve destek kavramlarıdır. Eğitimli personeller müşterilere nasıl yaklaşacağı konusuna hakim olur ve müşterinin işletmeden memnun biçimde ayrılıp ileride yeniden o mekandan mal ve hizmet temininin önünü açık bırakır. Bunu sağlamak amacıyla; franchising veren firmalar kendi bünyelerinde hazırladıkları personel, yönetici vb. gibi programlar ile sektöre hakim ve tecrübeli çalışan ortamının hazırlanmasına katkıda bulunurlar.

3– Franchising sisteminin önemli artılarından biri de lokasyon konusunda yardımcı olmasıdır. Bir işletmenin başarılı şekilde müşteriye ulaşabilmesi için lokasyon büyük önem taşımaktadır.

Merkeze olan yakınlık, gezilecek olan konumlarla arasındaki mesafe gibi önemli noktalar lokasyonun belirlenmesinde kilit rol oynar. Burada franchising sistemi devreye girer marka isim hakkını satın almak isteyen tarafa bu konuda yardımcı olur.

Kaynakçalar

yatirimkredi

morfikirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku