Business is booming.

G20 Nedir? G-20 2020 Zirvesi Ne Zaman Yapılacak?

0 164

Hepimizin zaman zaman haberlerde duyduğu bir terim. G20 Nedir? Ne zaman kurulmuştur? Türkiye G20 üyesi midir? G-20 Antalya Zirvesi Ne Zaman yapılmıştır? G-20’nin temel amacı nedir? G20’Ye Üye Ülkeler G-20 Hakkında araştırmamı yazıda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

G20 Nedir?

Dünyanın en büyük ekonomilerini oluşturan ülkelerin olduğu 19 ülke ve bir Avrupa Birliği komisyonundan oluşan gruba denir. Genellikle İngilizcesi Group Of 20 olarak bilinir fakat kısaltması G20 olarakta karşımıza çıkar. Ülkelerin Maliye bakanları ve Merkez Bankalarının katıldığı bir gruptur.

G20’de Yer Alan Ülkeler Hangileri?

G-20 Grubunda 19 ülke ve 1 Avrupa Birliği Komisyonu bulunmaktadır.

G-20’de yer alan ülkeler; Türkiye, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği Komisyonu.

G20’nin Amaçları Nelerdir?

Uluslararası mali sistemin yapısını daha verimli ve daha dinamik bir hale getirmek için kurulmuş olan bir gruptur. Temel amaç dünya ekonomisine yön veren bu üyeyin küresel anlamda daha pozitif bir ekonomi yapısı oluşturmaktır. Ülkelerin ekonomi anlamında refahlarını arttırmak temel hedeftir.

Küresel kriz sonrası kurulan G-20’nin krizlerin ülke ekonomilerine verdiği zararları önlemek adına kurulduğu söylenmektedir. Ekonomik anlamda daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak temel hedefler arasındadır. Diplomasinin, uluslararası ilişkilerin önemli olduğu günümüz dünyasında G-20’nin son yıllarda öne çıkan bir grup olduğunu söyleyebiliriz. Belirli bir kıta veya grup ülke değil dünya ekonomisinin çoğunluğunu oluşturan bir gruptur.

G-20 Tarihçesi

1975 yılında Fransa’nın Rambouillet şehrinde, Amerika Birleşik DevletleriBirleşik KrallıkFransaİtalyaAlmanya ve Japonya’nın, Devlet/Hükümet Başkanları düzeyinde katıldığı bir toplantı düzenlenmiştir.

1976’da San JuanPorto Riko’da Kanada’nın da katılımıyla G-7 ortaya çıkmıştır.

1977-1991 yılları arasında bu üye sayısı sabit kalmış, 1991’den sonra SSCB‘nin yerine kurulan Rusya, G-7 üyeleriyle, Zirve Sonrası Diyalog adı altında bir araya gelmiş, 1994 yılındaki Napoli Zirvesi’nden sonra ise, Siyasi 8 adı altında toplantılar düzenlemişlerdir.

Denver Zirvesi’nde Rusya ilk kez, mali-ekonomik konular dışındaki görüşmelere katılmış ve 1998’deki Birmingham Zirvesi’nde G-8 tam anlamıyla oluşmuştur.

Önceleri, makroekonomi yönetimi, uluslararası ticaret ve gelişmekte olan ülkelerle iş birliği, daha sonraları ise Doğu-Batı ekonomik ilişkileri, enerji ve terör konuları gündemde yerini almıştır.

İstihdam, çevre, suç ve uyusturucu, insan hakları, bölgesel güvenlik ve silahsızlanma, vb siyasal ve güvenlik içerikli alanlar devreye sokulmuştur.

Öte yandan, 1993’te Rusya’ya Yardım1994‘te Ukrayna1995’te Küresel Bilgi Toplumu1997‘de Suç ve 1998‘de Enerji konulu toplantılar, bazı bakanlardan oluşan Destek Forumları’nda ele alınmıştır.

Benzer biçimde, Kara Para AklamaNükleer GüvenlikUluslararası Organize Suçlar gibi konularda çalışma grupları oluşturulmuştur.

Doğu Asya, Rusya ve Brezilya‘da beliren ekonomik ve mali bunalımlardan sonra, kendilerini yakından ilgilendiren sorunlara çözüm yollarının, yükselmekte olan Pazar ekonomisi ülkeleriyle iş birliğinden geçtiğini, G7/8’ler anlamakta gecikmemişlerdir. Danışma amaçlı ve daha geniş kapsamlı olmak üzere, G-22G-26 ve G-33 olusturulmuş, ancak sayı arttıkça, etkinlik azalmıştır.

Bretton Woods kurumsal anlayışı bağlamında, 1999 yılındaki Köln Zirvesi’nde, sistem açısından önemli ülkelerle yeni bir danışma grubunun oluşturulmasına karar verilmiş ve G-8 Maliye Bakanlarının 25 Eylül 1999’daki Washington Toplantısı’nda, küresel sistem için önemli ülkelerden olusan 20’ler Grubu (G-20) resmen ilan edilmiştir.

G-20 ilk başta çeşitli bakanlıklar düzeyinde toplantı düzenlemiştir. Kasım 2008 tarihinden itibaren aynı G-8’de olduğu gibi yılın belirli zamanlarında Devlet Başkanlığı düzeyinde toplanmaya başlamıştır. (VİKİPEDİ)

G-20 Antalya Zirvesi

Türkiye’nin de üyesi olduğu G20 grubunun 10. zirvesi Antalya’da gerçekleşmişti. Kasım 2015’de yapılan zirve büyük ilgi toplamış ve önemli kararlar alınmıştı.

G-20 Antalya Zirvesi

G-20’nin Ekonomi Payı

G-20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluştururken, dünya ticaretinin yüzde 80’ini gerçekleştiriyor. G20 ülkelerinin nüfusu ise dünya nüfusunun üçte ikisine denk geliyor. Özetleyecek olursak G-20 toplantıları hemen hemen dünya ekonomisinin tamamını ilgilendiren toplantılar oluyor.

G-20 toplantılarında, uluslararası finansal istikrarın arttırılmasına ilişkin görüşme ve çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda alınan kararlar uygulamaya geçiriliyor.

NAFTA NEDİR? TIKLAYINIZ

G20 2020 Zirvesi Nerede ve Ne Zaman Yapılacak?

Suudi Arabistan, Arap dünyasında bir ilk olarak Kasım 2020’de gerçekleşecek G-20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.