Business is booming.

GBP Nedir? GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir?

0 97

GBP Nedir? GBP’nin Açılımı Nedir? GBP Hangi Ülkenin Para Birimidir? GBP Para Birimi… Detaylar yazımın devamında..

GBP Nedir? Açılımı Nedir?

GBP bir para birimidir. GBP’nin açılımı ( Great Britain Pound )’dur. Diğer ülkemizde bilinen ismiyle İngiliz Sterlini’dir. İngiliz Sterlininin sembolü finansal piyasalarda ve küresel ekonomi sisteminde GBP olarak geçmektedir. Birleşik Krallıkta kullanılan bir para birimidir. İngiliz Sterlini sadece İngiltere’ye ait gibi gözükse de İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkeleri de GBP’yi basma yetkisine sahiplerdir.

Uluslararası para kodu “GBP” olan bu para birimi uluslararası saygınlığı ve geçerliliği yüksek bir paradır. Bazı ülkelerde turist olarak sadece İngiliz sterlini harcanmasına izin verilmektedir. Sterlin’in deniz aşırı olduğu yerlerde vardır. Sterlin kullanan deniz aşırı yerler ; Cebelitarık, Man Adası, Guernsey, Jersey ve Falkland Adaları.

GBP ve Türk Lirası

GBP yani İngiliz Sterlini, Türk lirası karşısında güçlü bir paradır. Bu yazıyı yazdığım an itibariyle ( 15 Şubat 2021 ) bir GBP = 9,60 Türk Lirasıdır. İngiliz Sterlinin yıllara göre periyotlarına baktığımız Türk Lirası karşısında ki değeri genel eğilim olarak yukarı yönlü olmuştur. 2016 yılında 4 TL seviyelerinde olan İngiliz Sterlini şu an o seviyelerin yaklaşık 2 katı üzerinde yer almaktadır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku