Business is booming.

Geleneksel Ticaret ve E-Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?

0 791

Geleneksel Ticaret Nedir? E-Ticaret Nedir? Geleneksel Ticaret ve E-Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir? İki ticaret şeklinin farklarını sizler için araştırdık. Yazımızda detaylı bilgi içeriği bulabilirsiniz.

Dünya Ticaret Örgütü’nün açıklamasına göre E-Ticaret; Mal ve hizmetlerin, üretim, pazarlama, reklam ve dağıtımının internet ağı üzerinden yapılmasına E-Ticaret denmektedir. E-Ticaret sadece ürün alıp satmakla alakalı olmayıp ürün satışı sonrasında ki desteğiyle de günümüzde önemli bir tercih konumunda.

Geleneksel ticaret hala devam ediyor. Pazarlar, çarşılar, pasajlar, AVM’ler yine bire bir ödeme şekliyle ticaret yapıyoruz. Fakat E-Ticaret artışından sonra Geleneksel Ticaret önemli ölçüde azalma gösterse de iki ticaret türü arasında önemli farklar bulunmaktadır.

Geleneksel Ticaret ve E-Ticaret Arasındaki Farklar

Geleneksel ticaret ve E-Ticaret arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bu farkları hep birlikte inceleyelim;

  1. Geleneksel ticarette bilgi almanız için mağaza ziyaret etmeniz gerekiyor E-Ticarette bunun için Web sitesi veya aplikasyon kullanmanız gerekiyor.
  2. Talep onayları Geleneksel Ticaret’te bilgilendirme posta yoluyla yapılmaktadır. E-Ticarette anlık Mail ile E-Posta gönderilmektedir.
  3. Geleneksel ticarette fiyat araştırması gezerek ve arayarak yapılmaktadır. E-Ticarette ise mail üzerinden veya web sitelerinde çeşitli iletişim kısımlarından yapılmaktadır.
  4. Geleneksel ticarette stok kontrolleri, ürün durumları telefon üzerinden veya ilgili yeri ziyaret ederek ya da faks ile yapılmaktadır. E-Ticarette ise veri tabanı üzerinden ilgili programlarla bu kontroller yapılmaktadır.
  5. Gelenesel Ticarette ödeme nakit veya post cihazı ile olmaktadır. E-Ticarette ödeme ise online olarak yapılmaktadır.
  6. Geleneksel ticarette ürün anlık olarak kontrol edilebilmektedir. E-Ticarette ise ürün anlık olarak kontrol edilemez.
  7. Geleneksel ticarette pazarlık payı vardır E-Ticarette ise pazarlık yapılması mümkün değildir.
Trade History

E-Ticaret hacmi 1997 yılında 26 Milyar Dolar iken günümüzde 4 Trilyon Dolar civarındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.