Business is booming.

Girişimcilik Nedir? Girişimci Nasıl Olunur? Girişimci Maaşları

0 131

Girişimcilik Nedir? Girişimci Nasıl Olunur? Girişimcilik Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Girişimciliği Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Herkes Girişimci Olabilir Mi? Girişimci Kime Denir? Girişimcilik Nedir Ne İş Yapar? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir? Girişimcilik ve Girişimci ile alakalı araştırma yazımda bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Girişim, girişimcilik, girişimci olmak gelişmenin ve ilerlemenin en önemli koşullarından sadece bazılarıdır. Toplumlar ve bireyler, ve şirketler ilerlemek adına daima bir ürünün veya bir hizmetin üzeri ekleme yaparak planlarını çizerler. Buna bağlı olarak ise girişimciliğin ve girişimcinin önemi her geçen gün artmaktadır.

Girişimcilik Nedir?

Kar amacı gütmek için yapılan bir kişinin ve bir firmanın yapmış olduğu yeni bir iş fikrine denir. Girişimcilik, yıllardan beri devam eden, kişilerin, firmaların ve ülkelerin kendilerini ileriye taşımak adına yapmış olduğu yeni kazanç sağlama hareketlerinin bütününe de denmektedir. Girişimciliğin kendi içinde özellikleri vardır. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren girişimcilik faaliyetleri günümüzde çok popüler hale gelmiştir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

En önemli girişimcilik hareketleri trendleri ve toplumsal yapıyı en iyi bilenler tarafından yapılır. Trendleri takip etmek ve araştırma-geliştirme kısacası AR-GE girişimciliğin anahtarı olmuştur.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci kısaca yapılacak olan girişim hareketi gerçekleştirecek kişiye denir. Girişimci, bir ürünü veya hizmeti kar amacı gütmek için sunan, geliştiren, projesini hazırlayan kişiye denir. Girişimci olmanın kesin bir şartı olmamakla birlikte en önemli gereği orijinal bir fikir veya araştırma sunmak gereklidir.

Girişimci bir bireyde aranan özellikler şunlardır ;

 • Girişimci kişi yenilikleri takip eder.
 • Girişimcinin mutlaka yeniliklere açık ve sürekli araştırma yapan birisi olması gerekir.
 • Yerel ve uluslararası gündemi takip eder.
 • Risk analizi yapar
 • Toplumsal yapıyı iyi tanır ve projesini ona göre hazırlar
 • Geleceğe yönelik plan ve çalışma gerçekleştirir
 • Yatırım yaparken tehdit ve fırsatları iyi değerlendirir.
 • Yapacağı girişime göre sermaye yapısı ayarlar.
 • Hırslı olmalıdır.
 • Katma değerli bir ürün ortaya koymalıdır.
 • Kararlılık
 • Liderlik

Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimci nasıl olunur sorusu herkesin merak ettiği soruların başında geliyor. Girişimci olmak için öncelikle bir fikir veya projenizin olması gerekir. Bu fikir ve projeye bağlı olarak ise belirli bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Sermaye konusu bireysel birikim de olabilir veya yaşadığınız il, ilçe ve ülkenin girişimcilere sağladığı hibe destekler ile de olabilir. Avusturya’da yaşıyorsanız Avusturya’nın kurallarına göre bir destek alırsınız veya almasınız, Nijerya’da yaşıyorsanız oranın kurallarına göre destek alırsınız veya almasınız. Sermaye konusunu daha ayrıntılı bir yazıda ele alacağız.

Girişimci olmanın şartları kısaca şu şekildedir ;

 • Vatandaş olmak veya şirket sahibi olmak.
 • Şahıs şirketi sahibi olmak.
 • Bir fikir veya proje sahibi olmak.
 • Yapılacak girişime göre sermaye yaratmak.
 • Girişimcilik konularında detaylı bilgi ve birikime sahip olmak.

Girişimci Olmanın Avantajları Nelerdir?

Girişimci olmanın avantajları oldukça önemlidir. Girişimciler belirli toplumlarda işsiz, sadece üretmeye çalışan insanlar gibi algılansa da bu tamamen yanlış bir tezdir. Girişimciler sıfırdan tamamen yeni bir icat yapmak değildir. Girişimci olmak fırsatları görmek ve buna göre bir proje belirlemektir. Örneğin X bir ilçede bebek ürünleri satan bir mağaza yok. Konu hakkında detaylı bir araştırma yapıp bu alanda o bölgeye yeni bir proje geliştirebilirsiniz.

Girişimci olmanın avantajları nelerdir ;

 • Finansal kontrolün girişimcinin kendisinde olması.
 • Özgür hareket alanı sayesinde baskı ve mobbingden uzak kalması.
 • Kendi şahsi proje ve fikirlerini sermaye ve ticaret hukuku çerçevesinde özgürce faaliyete geçirmesi.
 • Ürün seçiminde kendi fikirlerin savunabilmesi.
 • Girişimleri olumlu sonuçlandığı takdirde itibar kazanması.
 • Ekonomik bağımsızlık.
 • Maaş konusunda sınırın olmaması. Girişimin getirisine göre maaşın şekil alması.

Girişimciler Ne Kadar Para Kazanıyor?

Girişimcilik, belirli sınırları kapsayan bir meslek veya bir iş grubu olmadığı için maaş konusunda, para kazanma konusunda net bir rakam bulunmuyor. Girişimciler maaşları tamamen kendi becerileri ve uyguladığı projelerle alakalıdır. Başarılı bir girişimci yaşadığı bölgede ki ortalama bir vatandaştan kesinlikle daha çok gelir elde edebilir. Girişimciliğin en önemli avantajlarından biride fayda ve kar analizi yaparak kazanacağı maksimum paraları hesaplamaktır. Girişimciler yenilikçidir ve yenilikler hep kazandırır.

Girişimcinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Girişimci bireyin dikkat etmesi gereken birkaç konu bulunur. Bu konular girişimi gerçekleştirecek kişi için yapacağı faaliyetin durumunda belirleyici olur. En önemli dikkat etmesi gereken konu yapacağı girişimin ne olacağını tamamen bilmesi ve bilgi sahibi olmasıdır. Bilmediği bir alanda girişim yapmak hem bireye hem pazara zarar verebilir. Bunun dışında girişimci hukuksal mevzuattan ve gelir-gider durumundan haberdar olması gerekir. Yaşadığı bölgenin ve ülkenin girişimciler için sağladığı avantaj ve dezavantajları iyi bilmesi gerekir. Girişimci bunlar dışında trendleri ve gündemi iyi takip etmeli, lokasyon çalışmasını detaylı olarak analiz etmelidir. Çalışmalarını titizlikle yürütmeli ve devamlı not tutup işlemlerini kayıt altına almalıdır.

Girişimcilik ile ilgili kitaplar

Girisimcilik ile ilgili mutlaka aşağıda kitapları okumanızı tavsiye ediyorum;

 1. Mor İnek ; Farklılaşarak İşini Dönüştürün – Seth Godin
 2. İş Modeli Üretimi – Alexander Osterwalder ve Yves Pigneur
 3. Yalın Yeni Girişim – Eric Ries
 4. Outlier‑Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell
 5. Sil Baştan – David Heinemeier Hansson ve Jason Fried
 6. Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku