Business is booming.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir? Kimlere Verilir?

0 98

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgileri Bu Yazımda Bulabilirsiniz.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu demek, 25 yaş altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bordo pasaport demektir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Öğrencilerin yurt dışına seyahat etmeleri giderek zorlaşmıştır. Bu sebepten dolayı bu seyahat yükünün azaltılması adına bu düzenleme getirildi.

20 Şubat 2016’da hayata geçirilen bu düzenlemeyle birlikte öğrencilerin harçsız pasaport alma hakkı oluştu. Nedeni ne olursa olsun harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altındaki öğrenciler sahiptir, kısacası 25 yaşın altında olması ve aktif oğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterlidir. Fakat pek çok öğrencinin kafasını harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır, harçsız öğrenci pasaportu için gerekli belgeler neler gibi sorular kurcalamaktadır. Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağım.

SEYAHAT EDİLEBİLECEK UCUZ ÜLKELER

Bu Pasaport Kimlere Veriliyor?

Bundan öğrenci bu pasaportlar eğitim, spor vb. gibi alanlar için yurtdışına çıkan öğrencilere veriliyordu sadece. Bu düzenlemeyle birlikte bu hak 25 yaş altı tüm öğrencileri kapsadı. Yani özetlemek gerekirse Türkiye herhangi bir kurumda öğrenciyseniz ve 25 yaşını aşmamış iseniz bu pasaportu alabilirsiniz.

Açık Öğretim (AÖF) Öğrencileri Harçsız Pasaport Alabilir Mi?

Evet alabilirler.

Pasaport Ne Kadar Süre Geçerli Oluyor?

Bu düzenlemeden bu pasaporttan 25 yaş altı tüm öğrenciler faydalanabiliyor. 18 yaşından küçük öğrencilere de veriliyor fakat en fazla 5 yıl geçerli oluyor. 18 yaşından küçükler için 2 ebeveyn ile başvuru yapması gerekir. 18 yaşından büyükler için bu şarta uymaya gerek yok.

18 yaşından büyükler için pasaportun geçerlilik süresi sizin 25. yaş gününüze kadardır. 25 yaşınıza girdiğiniz an pasaport iptal olur. 23 yaşında aldınız diyelim pasaportu 25 yaşında iptal olacaktır yani 2 yıllık almış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.