Business is booming.

Hedge Fon Nedir? Hedge Fonunun Özellikleri Nelerdir?

0 789

Hepimiz yatırım yapmak isteriz. En azından ekonomi ve finansa meraklı olanlar mutlaka hayatlarında yatırım yapmayı düşünmüşlerdir. Buna bağlı olarak çeşitli yatırım araçları bulunmaktadır. Bu araçlar arasında fonalrda vardır. Bu yazımda sizin için fonlardan birini araştırdım. Hedge Fon Nedir? Hedge Fon’a Katılım Minimum Ne kadardır? Hedge Fon’a Kimler Katılabilir? Hangi Ülkelerde Kullanılır? Hedge Fon’un ne olduğu sizler için araştırdım. Yazımın devamın bu fon tipi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hedge Fon Nedir?

Finansal piyasalarda çeşitli enstürümanlar bulunmaktadır. Yatırım araçları arasında yüksek risk içeren, orta seviye risk içeren, az risk içeren ürünler bulunmaktadır. Kişiler kendilerine uygun bulduğu, zamanına göre yatırım yaparlar. Bu yazımda yüksek risk barındıran ve yüksek getirisi olan bir fondan bahsedeceğim.

Hedge Fon, Sermaye Piyasa Kurulu‘unun (SPK) mevzuatına göre hareket eden ve serbest yatırım fonu olan yatırım aracıdır. Getirisi oldukça yüksektir. Bu fonda riskte yüksektir. Ekonomide getiri yüksekse o bölgede riskte yoğundur.

Günümüzde yapılan çalışmalara göre yaklaşık 2.5 trilyon dolarlık bir hedge fonundan söz etmek mümkündür. Dünya genelinde kullanılan bu fonda yatırım yapacak kişisel normal rakamların üzerinde yatırım yapmayı tercih etmektedir.

Gelişmiş Ülkelerde Bu Fon Yaygı

Hedge Fon’un en temel özelliklerinden birisi yüksek rakamlarla yatırım yapılması. Bu fon tipi genellikle en gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu fonun getirisi oldukça yüksektir. Getirisi yüksek olduğundan dolayı yüksek risk grubunda da yer almaktadır. Bu fona yatırım yapmak için yüksek rakamlar ödemeniz gerekir. Örneğin Amerika’da piyasalarda hedge fona katılmak isteyen birisi minimum 5 milyon dolarlık bir yatırım yapması gerekir. Aksi takdirde bu aracı kullanamaz.

Bu fonu bireysel veya kurumsal olarak dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olduktan sonra kazanç elde edebilirsiniz.

Hedge Fonu’nun Kısa Tarihi

Piyasalardan işlem gören yatırım fonları ile benzerlikleri bulunan hedge fonları ilk olarak 1949 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır. Bu yıllarda yatırım danışmanı olan Alfred Winston Jones tarafından hisse senetleri üzerinde uzun ve kısa vadeli olarak fonlar oluşturulmuştur. Kişiler tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Özellikle hedge fonlarının 1990 – 2008 yılları arasında yaşanan küresel kriz zamanlarında patlama yaşamıştır. Çünkü krize neden olan unsurlardan biri de hedge fonlarının kullanımının artmasıdır. Bu nedenle toplam yatırım yapılan tutarın oldukça yüksek rakama karşılık gelmesi krizin çıkmasına hedgelerin değerinin artmasına neden olmuştur. Bu da yüksek miktarda birikime sahip olan diğer yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır. (Paratic)

Hedge Fonunun Özellikleri

 • Hedge fonları, korunma amaçlı fonlar olarak adlandırılır fakat buna rağmen yüksek risk içermektedir.
 • Ünlü fon yöneticileri tarafından yönetilir.
 • Finansal kaldıraca dayalı girişken yatırım stratejileri vardır.
 • Yüksek getiri potansiyelleri vardır.
 • Hedge fonunu yöneten kişiler fonun ortağıdır.
 • Fon için yatırılan paranın belli bir süre fon hesabında tutulması zorunludur ve bu süre minimum 1 yıldır.
 • Çok hızlı büyürler ve bu nedenle geniş bir yatırım çevresinin dikkatini çekmiştir.
 • Risklerinin en önemli kısmını, yüksek kar için yüksek kaldıraçla çalışmalarıdır.
 • Yüksek kazanç getirmelerinin bir nedeni de, denetimlerin az olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Karmaşık prensiplerle çalışmaktadır ve piyasa trendi, olay tabanlı, arbitraj olmak üzere 3 temel yatırım stratejisi ile hareket eder.
 • Fon yönetimi kazancın %20’sini alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.