Business is booming.

Hindistan Ekonomisi Hangi Boyuttadır ? Türkiye ile Ekonomik İlişkiler

0 28

Hindistan ekonomisi, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birisi konumundadır. Nominal olarak dünyanın yedinci, satınalma gücü paritesi bakımından ise üçüncü sırada kendine yer bulmaktadır. Son 20 yıllık periyoda baktığımızda düzenli olarak büyüme rakamlarının bizleri karşılayacağını söylemek mümkündür.

Hindistan ekonomisi, büyüme hızı bakımından 2014 yılında Çin’i geride  bırakmayı başarmış ve bu alanda liderliğe yükselmiştir. Hindistan ekonomisinin büyümesine katkıda bulunan temel unsurlar; düşük bağımlılık oranı, sağlıklı tasarruf rakamları, genç nüfus, yatırım oranları gibi değerlerin tatmin edici düzeyde seyretmesidir.

Hindistan’ın başlıca ihracat yaptığı ülkeler arasında; Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır. Hindistan’ın ihracatını en çok gerçekleştirdiği ürünler arasında; kıymetli taşlar, eczacılık ürünleri, yağlar, nükleer reaktörler vs. gibi malzemeler yer almaktadır.

Başlıca ithalat yaptığı ülkeler içinde ise; ABD, BAE ve Çin yer alır. Hindistan’ın yurt dışından temin ettiği ürünler listesinde; elektronik ürünler, nükleer reaktörler, inciler, organik kimyasallar vs. başı çekmektedir.

Türkiye- Hindistan Ekonomik İlişkileri

Ülkemiz ile Hindistan arasında ekonomik ilişkilerin çeşitli forumlar aracılığı ile kuvvetlendirilip, daha da sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için iki ülke yetkilileri dönem dönem bir araya gelerek çeşitli anlaşmalarda mutabık kalmaktadırlar. Türkiye ve Hindistan arasındaki bu forumlardan bahsedelim.

Karma Ekonomik Komisyonu (KEK): Türkiye- Hindistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi 1978 yılında taraflarca kabul edilmiş ve işbirliğini kuvvetlendirmeyi amaçlayan bir anlaşmadır. Bugüne kadar iki ülke arasında zaman zaman KEK toplantıları gerçekleştirilmiştir. İki ülke 10 kez toplantılar için bir araya gelmiş ve son toplantı 2014 yılında Hindistan’da gerçekleştirilmiştir.

İş Konseyi: İki ülke arasındaki çalışma mekanizmasını daha sağlam temellere oturtturmak maksadıyla 1996 yılında kurulmuş konseydir. Konseyin son toplantısı 2011 yılında gerçekleştirilmiştir.

Ortak Komiteler: İki ülke arasında tarım ve turizm alanlarında sağlam bir işbirliği hazırlamak amacıyla kurulmuş komitelerdir. Karşılıklı olarak bu alanlarda ilişkileri güçlendirmek komitenin önemli hedeflerinden biri olarak yer alır.

Türk Firmalarının Hindistan’daki Bazı Projeleri

Türk müteahhitler, Hindistan’da çeşitli demiryolu inşaatı, metro inşaatı, konut projeleri gibi alanlarda aktif rol oynamaktadır. Bu projelerin toplam değeri 400 milyon dolar üzerinde seyretmektedir.

Turizm: 2017 yılında ülkemize gelen Hint turist sayısı, 2019 yılının ortasına geldiğimizde yaklaşık 4 kat artış göstermiş ve 28.000 rakamına dayanmıştır. İşbirlikleri sayesinde bu rakamın daha da artması temel amaçlar arasında yer alır.

İki Ülke Arasındaki Ekonomik Anlaşmalar

Hindistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin dar boğazdan ziyade, çeşitli ürünlere ve çeşitli sektörlere yayılması, mevcut potansiyelin kullanımının sağlanması gibi unsurlar çerçevesinde anlaşmalar yapılması yetkililer tarafından öngörülmüştür. Bu kapsamda; Türkiye- Hindistan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA) yapılmış ve bu anlaşma ile iki ülkenin ticari potansiyelinin sağlanması amaçlanmıştır.

Bu anlaşmanın ilk toplantısı 2010 yılında icra edilmiştir. Ancak anlaşmanın hayata geçirilmesi ve sürecin ilerlemesi konusunda çeşitli problemler yaşanmıştır. Bunun nedeni Hindistan’ın AB ile o dönem yürüttüğü Serbest Ticaret Anlaşması’dır. Hindistan bu anlaşmaya odaklandığından dolayı, ülkemizle yapılan anlaşmanın uygulanması konusunda problemler yaşanmıştır. 2018 yılında iki ülke arasında gerçekleştirilen görüşme neticesinde müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik fikir birliğine varılmıştır.

Çeşitli içeriklere erişebilmek için sitemize göz atmayı unutmayın 🙂

Kaynakçalar

http://www.mfa.gov.tr/hindistan-ekonomisi.tr.mfa

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hindistan_ekonomisi

http://hdresim.net/hindistan-bayragi-1058.html

https://www.ensonhaber.com/turkiye-ile-hindistan-arasinda-anlasma-imzalandi-2014-01-31.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.