Business is booming.

IMF Nedir? IMF’nin Amaçları Nelerdir? Uluslararası Para Fonu

0 153

Imf ne zaman kurulmuştur? Imf’nin Açılımı Nedir? Imf’nin Merkez Nerede? Uluslararası Para Fonu Ne İş Yapar? IMF’ye üye ülke sayısı ne kadar? Imf kimlere kredi veriyor?

Uluslararası kuruluşlar dünyanın sistematik bir şekilde işleyişinde en büyük rol oynayanlardır. Bu kuruluşlar küresel ekonomik sistemin, yatırım araçlarının ve finansman kaynaklarının adeta bekçileri görevindedir. Bazı teorilere göre dünya ekonomisinin yönünü belirleyen kuruluşlar uluslararası organizasyonlardır. Bu kuruluşlardan en önemlilerinde biri hepimizin kulak aşinası olduğu IMF kurumudur. IMF hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdım.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

IMF Nedir? IMF’nin Açılımı, Kuruluş Tarihi

IMF (International Monetary Fund) Türkçe ismiyle Uluslararası Para fonu, küresel finans düzenini kontrol etmek, borsa döviz gibi uluslararası piyasalar denetim ve organizasyon yapmak adına ve bununla birlikte finansal teknik destek sağlamak amacıyla kurulmuş organizasyondur.

IMF’nin Merkez Washington’da yer alıyor. IMF’nin kuruluş yılı ise 1944 ABD’nin New Hampshire kentinde ki Bretton Woods görüşmeleri sonrası temelleri atılmış ve 1947 yılında fiili olarak faaliyete başlamıştır.

Dünya Savaşları Sonrası IMF

IMF’nin ilk kuruluşunda ki temel neden Birinci ve İkinci dünya savaşı sonrası ülkelerin yaşamış olduğu siyasi, ekonomik ve sosyal yıkılmalar sonucu ülkelere destek olarak finansman sağlamak ve dünya düzenine katkıda bulunmak olmuştur.

II. Dünya Savaş’ının Avrupa’da olması Avrupa ülkelerinde büyük sorunlara açmıştır. Bu dönemde Avrupa ülkeleri savaş sonrası ekonomilerini düzeltmek adına finansman sağlamak zorunda kalmış ve bu desteği Amerika tarafından Bretton Woods görüşmeleri sonrası Uluslararası Para Fonu kuruluşu ile bulmuştur.

IMF üye sayısı

Uluslararası Para Fonu’na üye ülke sayısı 189’dur.

IMF’nin Başkanı Kimdir?

Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Bulgar Kristalina Georgieva’dır.

IMF’den Kimler Borç Alabilir?

Ülkeler, finansman sağlamak ve kredi kaynakları yaratmak adına IMF ile görüşme gerçekleştirirler. Bir ülkenin IMF’den borç alması için öncelikle IMF ile görüşme gerekiyor. IMF ile görüşürken IMF’nin uymak zorunda bıraktığı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlar genellikle açık muhasebe gibidir. Uluslararası Para Fonu kredi sağlayacağı ülkelerin iç ekonomilerinin açık bir şekilde görmek istiyor. Bundan dolayı IMF ile anlaşırken bu şartlar göz önünde oluyor. Bir ülkenin IMF’den borç alabilmesinin en temel şartı ödeyebilecek bir durumda olduğunu göstermesi ve ekonomisinin toparlayacağının sinyallerini vermesidir. Ayrıca IMF bir ülkenin risk puanına göre faiz ve vade seçenekleri sunar.

Not : IMF’den borç alan ilk ülke Fransa’dır.

IMF’nin Temel Amaçları ve Görevleri

  • Dünya ticareti üzerinde düzeni sağlamak ve üye ülkelerin ekonomilerine, istihdamlarına olumlu katkılar sağlamak.
  • Ödemeler dengesi bozulan ülkelere katkı sağlayarak toparlanmalarını sağlamak
  • Kambiyo kararlarını doğru belirlemek ve ticarette çift taraflı avantajlar yaratmak
  • Uluslararası döviz kontrolünü sağlamak ve dengeli bir dış ticaret ortamı oluşturmak.
  • Üye ülkelere gerektiği zamanlarda uygun fiyatla kredi imkanı sağlamak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku