Business is booming.

İngiltere Sokağa Çıkma Yasağı, Borsa Trendi | Trump Ekonomi Açıklaması

0 46

Küresel bir sorun olan korona virüsünün etkileri dünya üzerinde görülmeye devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve 24 Mart 2020 itibariyle yaklaşık 400 bin insanda pozitif olan bu virüsün etkileri küresel bir sorun oldu. Vakaların hızla artması ve ölü sayılarının her geçen saatte artması endişeleri beraberinde getiriyor. Çin’de çıkan bu salgından dolayı dünya genelinde bir panik havası oluştu. En güçlü ekonomiler bile bu virüs ile başa çıkmak için milyarlar ayırmak zorunda kaldılar. Virüs ile ilgili somut bir gelişme henüz atılmış değil fakat bilim adamları bu konuda titiz çalışmalar sürdürmeye devam ediyor.

İngiltere 360 Derece Yön Değiştirdi

Korona virüsünün Çin’den sonra merkezi haline gelen Avrupa’da panik sürüyor. İtalya başta olmak üzere Fransa, Almanya ve İngiltere’de de vakaların hızla artması büyük korkuyor sebep oluyor.

İngiltere’de vakaların ve ölümlerin hızla arttığı görülmektedir. İngiltere bundan birkaç gün önce korona ile mücadele etmeyeceklerini, her şeyi kendi haline bırakacaklarını açıklamıştı. Bu gerçekten çok tehlikeli bir söylemdi. Fakat dün itibariyle eczane ve marketler hariç sokağa çıkma yasağı ilan etti. Durumun ciddiyetini kavradıktan sonra politika değiştirdiler.

Ekonomi olarak büyük sarsıntıya yol açan bu virüs etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Borsa Yönünü Ne Zaman Yukarı Çevirecek?

24 Mart 2020 saat 13:00 itibariyle Avrupa ve Türkiye Borsası olan Bist 100 hisseleri artış gösteriyor. FED’in piyasalara destek olacağını açıklaması ve diğer merkez bankalarının yoğun çabası piyasalara adeta suni teneffüs yapıyor. Fakat trendin henüz tam olarak yukarı döndüğü söylenemez. Özellikle son 2 hafta içinde ülkelerin sıkı yönetim politikaları bu durumu gösteriyor. ABD ekonomisinin ikinci çeyrek %30 küçülme haberleri hepimizi şoke etti. Fakat normal bir durum çünkü küresel ekonomi inanılmaz durdu şu anda. Ülkeler birbirlerine geçişlere izin vermiyor, üretimde birçok firma faaliyetlerini geçici bir süreliğine dondurdu. Buna bağlı olarak şuan trendin yukarı olduğu söylemek için erken diyebilir.

Korona virüsü salgının etkileri ekonomiyi ve finansal piyasaları etkilemeye devam ediyor. Finansal piyasalar adeta 2 aydır çöküş yaşıyor. Borsalarda %30’lara yakın kayıplar var. Korona belirsizliği sürüyor. Korona ile ilgili gelişmeler an be an belirleyici oluyor. Korona ölüm oranları ve pozitif test oranları azalması bu yönde belirleyici olacak. Koronanın etkileri azalıp, firmalar faaliyetlerini yeniden başlattığı anda finansal piyasalarda toparlama sinyalleri verilir. Sabırlı olmakta fayda var.

Trump Depresyon Açıklaması

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Amerika Birleşik Devlet’i hızla test sayısını arttırdı. Buna bağlı olarak vakalarda ciddi artış görüldü. Bazı eyaletlerde polis ve asker sokaklarda geziyor halkı uyarıyor. Ülke ekonomisinde ise ciddi durgunluk ve borsalarda ciddi kayıplar var.

Donald Trump sokağa çıkma yasağına pek sıcak bakmıyor. Aksine insanları alışveriş yapmaya teşvik edici konuşmalar yapıyor. Koronadan çok ekonomik sebeplerden dolayı insanları depresyondan öleceğini düşünüyor.

Dünya adeta kitlenmiş durumda bakalım gelişmeler nasıl olacak dileğim en kısa zamanda her şey normal haline döner..

Korona Virüs Nedeniyle Dünya Genelinde Ölümler Artıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.