İngiltere’nin Avrupa Birliği Macerası Sona Erdi Brexit Tamamlandı

0 39

İngiltere’nin AB üyeliği 47 yıl sonra sona erdi. İngiltere Avrupa Birliğinden ayrıldı. Brexit Tamamlanmış oldu.

Birleşik Krallık’ın en büyük ülkesi olan İngiltere, Brexit anlaşmasına bağlı olarak resmi açıklamayla Avrupa Birliğinden ayrıldı. Uzun zamandır tartışmalara sahne olan Brexit 47 yıl sonra İngiltere’yi Avrupa Birliğinden çıkaran tasarıyı gerçekleştirdi.

Başkan Jonhson Brexit Yorumu

İngiltere’nin Başbakanı Johnson İngiltere’nin AB’den ayrılması sonucunda şu yorumu yaptı; ‘Bu bir son değil bir başlangıç’ açıklamasında bulundu. Ayrıca Johnson AB’nin son 50 yıl içinde aldığı yönün artık İngiltere’ye uymadığını, Avrupa’nın İngiltere’ye uymayan bir politika izlediğini savundu.

İngiltere İçin Yeni Bir Sayfa

Başbakan Johnson, İngiliz televizyonlarından ulusa sesleniş konuşmasında, çıkma sürecin kamuoyunda oluşan kutuplaşmayı sona erdirme ve “yaraları sarma” çağrısı yaptı.

Hükümet olarak görevlerinin ulusu bir araya getirme ve ülkeyi ileriye taşıma olduğunu vurgulayan Johnson, “Bu gece söylenecek en önemli şey, bunun bir son değil, başlangıç olduğudur. Bu, gerçek bir ulusal yenilenme ve değişim zamanı. Bu, yeni bir çağın şafağı” değerlendirmesini halka açıkladı.

Johnson, artık vatandaşların kaderini ülkenin doğdukları bölgelerinin belirlemeyeceğini belirterek, Brexit’le “bütünleşme ve ilerlemeye başlanılan bir anın yaşandığını” ifade etti. Saatlerin 23.00’ü göstermesiyle AB ile bağlantılı resmi kurumlardaki AB bayrakları indirildi, ayrıca Brexit sürecini yürütmek için kurulan bakanlık lağvedildi. İngiliz vekillerin Avrupa Parlamentosu (AP) üyeliği sona ererken, İngiltere’nin AB iç yazışmalarına erişimi de kesildi.

Bu Süreçte Ne Yaşanmıştı?

İngiltere’de 2016’da yapılan referandumda, seçmenin yüzde 52’si ülkenin AB’den ayrılmasına (Brexit) destek vermişti.

İngiltere ile AB arasında 2 yıl devam eden müzakereler sonucunda 2018 sonunda Brexit anlaşmasına varılmış, ancak dönemin Başbakanı Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, anlaşmayı parlamentodan geçirmeyi başaramayınca 29 Mart 2019’da gerçekleşmesi gereken Brexit, 3 kez ertelenmişti.

May’in yerine gelen Johnson, parlamentodaki tıkanıklığı aşmak için ülkeyi 2019 Aralık’ta erken seçime götürmüş ve tek başına iktidara gelmişti.

Brexit karşıtı muhalefetin, parlamentoda çıkardığı engellerin ortadan kalkmasıyla Johnson, anlaşmayı hızla yasalaştırmış ve yasal süreç 23 Ocak’ta tamamlanmıştı.

İngiltere’nin AB’den Çıkması Sonrası Ülkede Bayram Havası Esti

İngiltere Meydanlarından Londra Meydanlarından Görüntüler ;

Reuters

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku