Business is booming.

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İrlanda Ekonomisi Üzerine Araştırma

0 1.012

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İrlanda Ekonomisi Ne Durumda? İrlanda’da İşsizlik Oranı Yüzde Kaç? İrlanda Nüfusu Ne Kadar? Birleşik Krallık ülkesi olan ve ada sınırları içinde yer alan bu yeşil topraklar hakkında sizler için araştırma yaptım.

İrlanda Ekonomisi Hakkında Genel Bir Bakış

İrlanda ekonomisi, yüksek teknolojileri endüstrileri, hizmet sektörü, yatırım, sanayi ve ticaret gibi dinamiklerin ağırlıklı olduğu bir bilgi ekonomisidir. İrlanda, kişi başına düşen gelir açısından oldukça yüksek bir ülkedir. 2008 yılından bu yana OECD-28 AB-27 sıralamasında beşinci en zengin ülkelerinden biridir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

The Economit tarafından 2005 yılında yapılan bir çalışmada İrlanda, dünyanın yaşama kalitesi en yüksek olarak belirlendiği açıklandı. Hatta 1995-2007 yıllarında büyüme oranları o kadar artış gösterdi ki ülke Kelt Kaplanı olarak anıldı.

2015 yılı itibariyle İrlanda ekonomisi, Ekonomik Özgürlük Endeksine göre 9. sırada yer almaktadır. İrlanda refah düzeyi açısından dünya ekonomisinde ilk 10 ülke arasında yer almaktadır.

İrlanda’nın başlıca ticaret ortakları ise; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Belçika, Fransa ve İsviçre’dir.

İrlanda Hangi Para Birimini Kullanıyor?

Her ne kadar ada ülkesi olsa da, İngiltere’ye yakınlığı ile bilinse de İrlanda Avro-Euro para birimini kullanmaktadır.

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İrlanda’da asgari ücret Temmuz 2019 verilerine göre aylık 1.656,20 EURO. Bu rakamla Almanya ve İngiltere’nin üstünde yer alıyor. Haftalık çalışma saati ortalama 40 saattir.

TÜRKİYE 2021 ASGARİ ÜCRET

İrlanda’nın Başkenti, Nüfusu ve Genel Bilgileri

İrlanda ya da resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti diyede geçmektedir. İrlanda’nın Başkenti Dublin’dir. Nüfusu 2018 yılı itibariyle 4,83 Milyondur. İstanbul’un 4’de 1’i kadar bil ülkeden bahsediyoruz. Oldukça düşük nüfuslu bir ülkedir. Kişi başına GSYİH 69.330,69 USD ‎(2017)’dir. İrlanda’da İrlandaca ve İngilizce konuşulmaktadır.

İrlanda Haritası ve Bayrağı

İrlanda’da Enflasyon ve İşsizlik

İrlanda’da enflasyon oldukça düşüktür. Fiyatlar genellikle sabit bir seyir izler. En son verilere göre yaklaşık olarak %0,7’dir. Yani yüzde 1 değildir. İrlanda’da işsizlik ise %5,8’dir. İşsiz insanların çoğu sosyal yardım almaktadır. Fakat iş gücüne olan katkı oldukça yüksektir. Ülkenin çalışkan bir yapısı vardır.

İrlanda ve Türkiye Ticari İlişkileri

İrlanda ve Türkiye arasında ticari anlamda önemli ilişkiler vardır. Dışişleri bakanlığının resmi internet sitesinden verdiği verilere göre 2018 yılında ; Türkiye, İrlanda’ya 755 Milyon Dolar’lık mal ihraç etmiş. Türkiye’nin ise İrlanda’dan 890 Milyon dolarlık mal ithal ettiği açıklanmış. Bu rakamın 2017 yılına kıyasla %9,7 artış gösterdiği açıklanmış.

İrlanda ve Türkiye

Peki Türkiye ve İrlanda Arasında Hangi Ürünlerin Ticareti Yapılıyor?

Türkiye’nin İrlanda’ya Sattığı Ürünler: Binek otomobiller/motorlu taşıtlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, izole edilmiş teller, plastikten diğer levha/plaka/şerit/film/folye, tekstil (hazır giyim), demir veya çelikten ince ve kalın borular/içi boş profiller, televizyon alıcı cihazlar.

Türkiye’nin İrlanda’dan Aldığı Ürünler: Dozlandırılmış ilaçlar, serum/aşı, sanayide ve içecek imalinde hammadde veya koku verici maddeler/karışımlar, optik okuyucular/verileri koda dönüştüren ve işleyen makineler, canlı büyükbaş hayvanlar, un/nişasta ve malt esaslı müstahzarlar.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre 2018 yılı sonu itibariyle ülkemizde İrlanda sermayesine sahip 418 şirket faaliyet göstermektedir.

Türkiye-İrlanda Ticari Rakamlar Resmi Kaynak

İrlanda’nın Üyesi Olduğu Resmi Kuruluşlar

AB, DTÖ, BM, Avrupa Konseyi, IMF, FAO, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD), ILO, OECD, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNCTAD, UNIDO, UNESCO.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku