Business is booming.

İş Dünyasında Müşteriyi Memnun Etmek İçin Bazı Tavsiyeler

0 31

İş dünyasında müşteriyi memnun etmek ve müşteri potansiyelini ürünümüze çekmek için çeşitli metodlar bulunmaktadır. Bu yazımızda belli başlı tavsiye niteliğindeki metodlardan sizler için derleme hazırlayacağız.

1- Yasalara Bağlılığınızı Koruyun

Müşteriyi tatmin etmenin en önemli aşamalarından biri, yasalara bağlı biçimde hareket etmektir. Müşterinizle aranızda yapmış olduğunuz satış sözleşmesinin gerekliliklerine uygun hareket edin ve keyfi davranışlardan kaçının. Bu sayede müşterinin size olan güveni ve ileri ki dönemde iş yapma isteği artacaktır. Ancak; sözleşmelerde yer alan maddelerin yasalarla çelişmesi durumunda mahkemeler nezdinde geçersiz sayılacağını unutmamanız gerekmektedir. Bu durumda; satış sözleşmesini hazırlayan avukatınızla yaptığınız görüşmede, maddelerin Türk yasalarına uygun biçimde olduğundan da emin olmayı ihmal etmeyin.

Dow Jones Endeksi Nedir? Dow 30 Endeksi Hisseler Senetleri

2- Hatalarınızı Telafi Edin

Bir ürün ya da hizmet satışında ister istemez hatalar yapabilirsiniz. Önemli olan bu hataları telafi edecek davranışlarda bulunabilmektir. Müşterilerinizi mevcut hata ve sorunlar karşısında doğru ve eksiksiz bir biçimde bilgilendirmeli ve kafalardaki soru işaretlerini gidermelisiniz. Örneğin; satışını yaptığınız ürünü zamanında teslim edemediyseniz, ürünün yanına bir özür notu iliştirmeyi ve küçük hediyelerle müşterinizi sevindirmeyi ihmal etmeyin. Pinti mağazalardan olup, kısa zaman sonra popülerliğinizi kaybetmeyi göze almayın.

3- Gereksiz Tavizler Vermekten Kaçının

Müşterilerinizi sevindirmeniz önemli fakat gereksiz tavizler verilmesi ve bu tavizlerin ileri de verilmemesi durumunda müşteriden size bir çift sinirli bakış kalacaktır. O yüzden; yerli yersiz aşırı indirimler, ek hediyeler gibi tavizlerden kaçınmakta fayda vardır. Unutmayın; müşteriyi memnun etmek ile müşteriye sıkça taviz vermek birbirinden farklı kavramlardır. Bunların ayrımını doğru yaparsak herhangi bir problemle karşılaşmayız.

4- Samimiyet, Güleryüz ve Pozitif Yaklaşımın Önemi

Online platformlarda da, gerçek platformlarda da doğru bir müşteri yaklaşımı en can alıcı kriterlerden biridir. Müşteriye mal veya hizmet satışı gerçekleştirirken asık suratlı, agresif olmaktan ziyade güleryüzlü, samimi havada gerçekleşecek bir diyalog müşteriyi hem memnun edecek hem de ileri ki dönemde gerçekleştireceği alışveriş için aklında yer etmemize yardımcı olacaktır.

5- Ürününüzü Bilin

Sattığınız mal ve hizmetlerin artı ve eksilerine tam olarak vakıf olmalısınız. Ayrıca bu özellikleri müşterilerinize de anlatmalı, onları kazıklamaktan imtina etmelisiniz. Bu sayede kendinize potansiyel müşteri havuzu oluşturma olasılığınız artacaktır.

Bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde, müşterilerinizi memnun etmeniz ve dolayısıyla sizin de memnun olmanız gayet kolay hale gelecektir. O yüzden; müşterileri kazıklamaktan, onlara yalan söylemekten uzak duralım.

Akaryakıtta Çifte Indirim Bekleniyor

Kaynakçalar

finanspara

magg4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.