İslam İşbirliği Teşkilatı Neden Kurulmuştur ? Türkiye Teşkilata Üye Midir ?

0 34

İslam İşbirliği Teşkilatı Hangi Amaçla Kurulmuştur ?

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), üye ülkeler arasındaki işbirliği ve dayanışmayı sağlamak, İslam ülkelerinin çıkarlarını korumak amacıyla kurulmuş bir örgüttür. 1969 yılında kurulan bu örgütün günümüzde 57 üye ülkesi bulunmaktadır. Merekzi Suudi Arabistan’dadır. Teşkilatın 57 üye ülkesinin yanı sıra 5 gözlemci üyeye de sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gözlemci ülkeler; Tayland, Rusya, Bosna Hersek, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti şeklindedir.

Ülkemiz, teşkilatın kuruluş tarihi olan 1969 yılından bu yana üyeliğini devam ettirmektedir.

Teşkilatın Tarihçesi Hakkında Bilgi

İslam Konferansı Örgütü, Müslümanlar için çok büyük öneme sahip olan ve İsrail işgali altında bulunan Mescid-i Aksa’nın 1969 yılında Avustralyalı radikal bir Yahudi tarafından kundaklanması sonucu İslam ülkelerinden tepki gecikmemiştir. Bu gelişme üzerine İslam ülkeleri ortak hareket edecekleri, dayanışma içinde çalışmalarını yürütebilecekleri bir birliktelik oluşturmaya karar vermişlerdir. Örgütün ismi, 2011 yılında günümüzdeki ismi olan İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirilmiştir.

Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı İlişkileri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkemiz kuruluşundan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı’na üyedir. Öte yandan teşkilatın faaliyetlerinde etkin rol üstlenmektedir. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti 1979 yılında gözlemci statüsüne getirildikten sonra teşkilatın zirvelerine katılım göstermey başlamıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı, KKTC ile olan işbirliği ve dayanışmasını geliştirmeye ve Kıbrıs sorununun çözülmesine olumlu yaklaşmaktadır.

İslam İşbirliği Teşkilatı On Yıllık Eylem Planı

İslam dayanışmasının kuvvetlendirilmesi, İslam ülkeleri arasındaki işbirliğinin sağlam temellere dayandırılması ve İslam dünyasının karşılaştığı sorunların realist biçimde değerlendirilmesi gibi amaçlara istinaden 2005 yılında On Yıllık Eylem Planı kabul edilmiştir.

2016-2025 yılları arasını kapsayan yeni bir On Yıllık Eylem Planı ise 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen 13.İslam Zirvesi’nin ardından kesinlik kazanmıştır.

Söz konusu program kapsamında İslam ülkelerinin ekonomik faaliyetlerinin kuvvetlendirilmesi, İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacminin doğru biçimde yönetiminin sağlanması, savaşın değil barışın tesisinin sağlanması, işgal altındaki Filistin ve Arap topraklarına yönelik ortak tepki oluşturulabilmesi, her geçen gün artan İslamofobi ile etkin şekilde mücadele gibi çok geniş başlıkları kapsayan bir rehberdir.

Çeşitli içeriklere ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

http://www.mfa.gov.tr/islam-isbirligi-teskilati.tr.mfa

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/islam-isbirligi-teskilati-iit-nedir-40677222

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku