Business is booming.

İşletme Mezunları Ne İş Yapar? İşletme Bölümü Araştırması

0 1.921

Üniversite sınavına girmiş öğrenciler gelecekleri için kritik kararları vermek zorunda. Her öğrencinin farklı tercihleri olabileceği gibi üniversite sınav sonuçları tercihler için belirleyici olacak. Ekonomi, finans dediğimiz zaman aklımıza en çok gelen bölümlerden birisi şüphesiz İşletme bölümü. İşletme bölümü adeta bir klişe olmuş durumda. İşletme fakültesi mi? işletme mi okuyorsun? açıköğretim de işletme bölümünde misin? gibi klişeler adeta hayatımıza yer almış durumda.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

İşletme bölümü Türkiye için oldukça kritik bir bölümdür. Şu an büyümüş ve belirli bir seviyeye gelmiş şirketler İşletme mezunları sayesinde buralara geldi şüphesiz. Geçmişten günümüze çok tercih edildiği için üzerinde baskı olan bu bölümü gelin birlikte tanıyalım.

İşletme Bölümü Nedir?

İşletme Bölümü; Şirketlerin, firmaların üretim, pazarlama,finans,muhasebe,planlama, araştırma ve geliştirme departmanlarında kaliteli ve yüksek eğitim görmüş elemanları yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir bölümdür. İşletme bölümü herhangi bir işletme ile alakalı bir bölüm değildir. Bir firmanın bel kemiğini oluşturan departmanlarda kaliteli elemanlar yetiştirmek için oluşturulmuş bir bölümdür.

İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

İşletme Bölümü kapsamında;

 • Ekonomi,
 • Temel İşletme,
 • İşletme ve Ekonomi Hesabı,
 • İstatistik,
 • Muhasebe,
 • Pazarlama,
 • Finans,
 • İnsan Kaynakları,
 • Yönetim ve Organizasyon gibi Kantitatif Derslerin haricinde temel dersleri de mevcuttur.

İşletme Bölümü Kaç Yıllık?

İşletme bölümünü okumak isteyen arkadaşlar için

 • 2 yıllık İşletme Bölümünde okuyabilirsiniz. Daha sonra 4 yıla tamamlayabilirsiniz.
 • 4 yıllık İşletme Bölümünde okuyabilirsiniz.
 • Açıköğretim Fakültesinde İşletme Bölümü okuyabilirsiniz.

İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İşletme mezunları ne iş yapar? İşletme mezunları devlette çalışabilir mi? İşletme mezunları kamuda çalışabilir mi? İşletme mezunlar kaç para maaş alıyor? bu sorulara cevap vermeye çalışacağım..

İşletme bölümü mezunları ticaret yapan, finansal işlemler yapan hatta e-ticaret yapan bütün firmalarda çalışabilir. Fabrikaların üretim departmanlarında, ürün pazarlayan firmaların pazarlama departmanında, x bir firmanın finans departmanında çalışabilir. Devlette ise bakanlıklarda, belediyelerde, devlet ve kamu bankalarında çalışabilir. İşletme mezunlarının iş bulma problemi çok olmaz. Fakat çok rakibiniz olacağı için kendinizi çok geliştirmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı sadece diplomaya güvenmeyin.

İşletme Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

İşletme bölümü mezunlarının maaşı çalıştığı firmaya göre ve yer aldığı departmana göre değişiyor. Net bir rakam veremicem ama şu şekilde bir ortalama var piyasada. İşletme mezunu olarak işe girdiğiniz bir yerde maaşınız ortalama asgari ücretin %25 fazlası olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.