Business is booming.

İsviçre’de Asgari Ücret – İsviçre Asgari Ücret – İsviçre Ekonomisi

0 786

Ekonomik reformlar, adaletli ülkeler veya yaşam standardı yüksek ülkeler dediğimiz zaman aklımıza gelen birkaç ülkeden biri ” İsviçre ” . Dünyanın adeta güven merkezi rolünü gören bu ülkede yaşam standardı, refah ve ekonomik düzey çok yüksek seviyelerde. İnsanlar bu ülkede huzur ve mutluluk içinde yaşıyor. Uluslararası medyada adı çok duyulmasa da İsviçre bugün Avrupa’yı araştıran birçok Türk gencinin hayali haline geldi. Sizler için İsviçre ekonomisini, İsviçre’de ki ekonomik durumu, İsviçre asgari ücretini, İsviçre’nin genel durumunu araştırdım.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

İsviçre Ekonomisi

İsviçre ekonomisi dünyanın en sabit ekonomilerinden biridir. İsviçre ekonomisi dünya sıralamasında gayri safi yurt içi hasılada dünyada 20. sırada yer almaktadır. İsviçre kişi başına düşen milli gelirde ise dünya 4. sırada. Kişi başına düşen milli gelir İsviçre’de yaklaşık olarak 60 Bin dolar. Türkiye ile kıyaslama yaparsak şu an Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 9 Bin dolar. Korkunç bir fark gözükmekte. Bu yazıyı yazdığım sırada ki rakamları araştırarak paylaştım.

İsviçre ekonomisinin en temel kazanç kaynakları ticaret ve finans sektörüdür. Diğer kazanç kaynakları ise turizm ve endüstridir. İsviçre dünyanın bilim merkezlerinden biridir. Einstein bir dönem İsviçre’de eğitim görmüştür.

İsviçre Ekonomisi Rakamları

Şimdi sizinle şaşıracağınız bir şey paylaşacağım. İsviçre ekonomisinde enflasyon normal değil. Çünkü İsviçre’de enflasyon eksi olarak açıklanıyor. Yani ülkede hem enflasyon yok hem fiyatlar her yıl azalıyor. En son açıklanan verilere göre İsviçre’de enflasyon %-1,1. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam. 1000 Euro olan bir telefon bir sene sonra 990 euroya düşebiliyor. ( Örnek tutmayabilir mantığı söyledim ) İşviçre’de işsizlik problemi de gözükmüyor. En son açıklanan verilere göre İsviçre’de işsizlik oranı %3. İsviçre nüfusu ise yaklaşık olarak 8,7 Milyon. Türkiye’nin %10’u kadar bir nüfustan bahsetmek mümkün.

İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre’de asgari ücret yaklaşık olarak 3500 frank. 1 frank = 7,7 TL olarak hesaplarsak İsviçre’de asgari ücret yaklaşık olarak 25.000 TL. Gerçekten mükemmel bir rakam, yaşam standardı oldukça yüksek bir ülke. İsviçre’de haftalık çalışma saati ise 42 saattir.

İsviçre’nin Ticaret Yaptığı Ülkeler

İsviçre’nin en büyük ticaret ortağı Almanya’dır. En çok ihracat yaptığı ülke Almanya ve en çok ithalat yaptığı ülke de Almanya’dır. Daha sonra ise Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Fransa gelmektedir. Çin ile de az ticareti bulunan İsviçre, parası değerli olduğu için ticareti genellikle gelişmiş ülkelerle yapmaktadır.

İsviçre’de Asgari Ücret 2020, İsviçre’de asgari ücret 2021, İsviçre’de yaşamak, İsviçre çalışma şartları.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.