Kambiyo Senedi Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

0 55

Kambiyo Senedi Nedir ?

Kambiyo senedi; kıymetli evrakların sahip olduğu bütün özellikleri içinde barındıran, alacak hakkı veren uygulamada sıkça kullanılan kıymetli evrakların tümüne denir. Kambiyo senedini diğer kıymetli, evraklardan ayıran en önemli özellik ise; el değiştirme özelliğinin yüksek olmasıdır.

El değiştirme özelliğinin yüksek olmasının başlıca nedeni ise; tarafların temel hukuksal ilişkiden bağımsız olmalarından ötürüdür. Kmabiyo senetleri, kanun olarak emre yazılı olmalarının yanı sıra, kesinlikle para alacağını temsil etmelidir.

Kambiyo Senetleri Nelerdir ?

Kambiyo senetleri iç ve dış kambiyo senetleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

İç Kambiyo Senetleri

Para birimlerinin aynı ülke içinde el değiştirmesi demektir. Örneğin; bir döviz satış bürosundan elimizdeki para birimini verip, karşılığında başka bir para birimi almamız iç kambiyo işlemi olarak adlandırılır.

Dış Kambiyo Senetleri

Farklı para birimlerinin alım-satım işlemlerinde; banka veya döviz bürolarında yapılan para gönderme ve para değiştirme işlemleridir. Uluslararası ticarette faaliyetlerini sürdüren firmalar ağırlıklı olarak bu yöntemi kullanmaktadırlar.

Kambiyo Senedinin Özellikleri Nelerdir ?

Kambiyo senetlerinin en faydalı özelliği nakit para yerine kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede daha hızlı ve daha akıcı şekilde ticaret işlemleri gerçekleştirilir. Çünkü; bazı durumlarda yüklü miktarda nakit ödemesi yapmak zor ve zahmetli olabilmektedir.

Burada kambiyo senetleri devreye girmekte ve bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca nakit para ile yapılan ödemelerde sahte para ile karşılaşma olasılığı bulunduğundan kambiyo senetleri daha güvenli bir yöntemdir. Tabi bu durumda; evrakların doğru ve eksiksiz olması büyük önem arz eder.

Kambiyo Senedi Çeşitleri Nelerdir ?

Kambiyo senetleri üç çeşide ayrılır. Bunlar; bono, çek ve poliçedir. Şimdi bunlardan kısaca bahsedelim.

1- Bono: Alıcı ve satıcı arasında varılan anlaşma sonucu, alıcının yeterli nakdi olmaması ve belirtilen bir tarihte ödeme yapılacağını taahhüt etmesi için bono verir ve ticari işlem gerçekleşmiş olur. Dolayısıyla adını verdiğimiz bu kambiyo senedi, satıcının parayı alacağına yönelik elinde bir belge olmasını sağlar ve satıcının haklarını muhafaza eder.

2- Poliçe: Poliçe üç taraf arasında imzalanır. Poliçe borçlu olan tarafta kalır. Borçlu kişi, borcunu alacaklıya veya senedi düzenleyene öder. Yani; senedi düzenleyen taraf hem alacaklı hem borçlu konumunda yer alır.

3- Çek: Poliçede olduğu gibi üç taraf arasındadır. Geçerli olabilmesi açısından üç tarafında imzalaması gerekir. Taraflar; çeki düzenleyen kişi, alacaklı ve alacağı karşılayacak banka şeklindedir. Çekin iki şekilde devri mümkün olmaktadır:

Çekin belirtilen kişi üzerine devri ve yapılan ödemeyi yalnızca belirli kişinin alabilmesi, ikinci olarak ise; devredilen çek üzerinde isim yazmaması durumunda alacaklı, bu alacağını bankadan temin edebilir.( Alacağı karşılamayı garanti eden banka)

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

bilgibankan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku