Business is booming.

Kapasite Kullanım Oranı Nedir? İmalat Sanayi Kapasite Kullanım

0 214

Bir ülkenin veya bir firmanın kendi ölçeğinde yapmış olduğu üretimin ne kadarının kullanıldığı gösteren orana denir.

Kapasite kullanım oranı, doğrudan üretim ile alakalı bir terimdir. Kapasite kullanım oranı, gelecek ile alakalı yorumlama ve analiz yapma fırsatı verir. Bu oranda üretim kapasitesi aynı zamanda potansiyel üretim kapasitesi olarak da tanımlanır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Kapasite kullanım oranı örneği ;

Bir işletme 200 birim üretecek mal kapasitesi varken 160 birim mal üretiyorsa bu işletmenin kapasite kullanım oranı %80’dir.

İşletmeler bu oranları devamlı analiz ederek tam kapasite kullanımı yapmayı amaçlarlar. Bu amaç her ne kadar doğru olsa bile tam kapasite kullanım oranını yakalamak oldukça zordur.

Kapasite kullanım oranında artış yaşanıyorsa, bu artış ekonomiye hem olumlu yansır hem de ekonominin o çarkının doğru döndüğünü işaret eder. Kapasite kullanım oranının azalması demek ise talebin azalması ekonominin yavaşlaması demektir.

Türkiye’de Kapasite Kullanım Oranı Merkez Bankası tarafından İmalat Sanayi Endeksinde 2500 İşletme baz alınarak düzenli olarak hesaplanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku