Business is booming.

KDV Nedir? KDV Hesaplama Katma Değer Vergisi

0 164

KDV Nedir?

KDV kelimesinin açılımı Katma Değer Vergisidir. Katma değer vergisi ; vergi mükelleflerin yarattıkları katma değer üzerinden aylık olarak ödedikleri vergi türüdür.

Katma Değer Vergisi veya kısaca KDV, yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal ve hizmeti teslim edenin ödediği ancak teslim alana yüklenen bir harcama vergisidir. %1’den %18’e kadar değişmektedir.

Harcamalar üzerinden alınmış olan vergiler, yapılan bir harcamanın vergilendirilmesini ifade eder. KDV’nin kısaca temel mantığı yaratılan toplam katma değerin vergilendirilmesidir. Uygulamada ülkeler arasında farklılıklar olabilir ve temel olarak bir mal veya hizmet teslimi yapıldığında, teslim bedeli üzerinden KDV olarak hesaplanır. Teslimi gerçekleştiren tarafın, teslime konu olan malı veya hizmeti meydana getirmek için sağladığı girdiler üzerinden ödediği/yüklendiği KDV ise hesaplanan KDV’den indirilmek suretiyle, ödenecek KDV’ye ulaşılır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

KDV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KDV hesaplama formülünün bir örneği şöyledir:

500 TL’lik bir eşyanın yüzde 18 KDV’si olsun. Buna göre; 5000×18/100: 900 TL. Örnekten de anlaşıldığı gibi 500 TL’lik bir malın yüzde 18 KDV’si 900 TL ediyor.

Peki eşyanın KDV dahil fiyatı ne kadar? 

MALIN FİYATI: 5000 TL
YÜZDE 18 KDV: 900 TL
MALIN KDV DAHİL FİYATI: 5000+900: 5900 TL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku