Kenevir ve Ekonomi – Kenevir Ekimi Dünya Kenevir Pazarı

Kenevir ve Ekonomi. Kenevir Ekonomisi. Kenevir Üretimi. Kenevir Hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdım.

Kenevir ve Ekonomi

Kenevir, özellikleri ve kullanım alanları olarak bakıldığı zaman oldukça önemli bir bitki türüdür. Dünya genelinde her ne kadar uyuşturucu ile anılsa da kenevir bir endüstriyel bitkidir. Bu bitkiye bu taraftan bakmakta fayda var. Uyuşturucu olarak birçok ülkede yasak olmasına rağmen ekonomi açısından çok kritik bir bitki.

Kenevir bitkisi dünya ekonomisine 2017 yılı itibariyle 4 Milyar dolar hacme ulaşmış bir ürün. 2025’de 15 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Kenevir üretim yöntemleri üzerine çalışan ve projesi TÜBİTAK’tan destek alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç, “Bugün dünyada 3 bin farklı üründe kenevir kullanılıyor. Uyuşturucu olamayacak şekilde kenevir üretirsek, Türkiye’nin önü açılır” dedi.

Türkiye Tarım Haritası

Recep Tayyip Erdoğan’ın Kenevir Açıklaması

Türkiye’de uzunca bir süredir ekimi yasak olan kenevir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yeniden gündeme geldi. Buna göre, Tarım Bakanlığı bünyesinde kenevirin üretimine yönelik çalışmaların başladığı öğrenildi.

Peki ama yıllardır ekilmeyen ve son yıllarda sınırlı üretimi gerçekleşen kenevir neden tartışma konusu oldu? Gelin birlikte inceleyelim.

11 Milyar Hedeflenen Pazar

Kenevir akla ilk uyuşturucu yapımı ile gelen bir bitki olsa da , sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanım yapılan bir üründür. Bu özellliği ile endüstriyel bir bitki olan kenevir, ilaç, kağıt, yakıt, kumaş yapımında kullanılmaktadır. Habertürk’te yer alan habere göre, otomotiv sektöründe de faydalanılan kenevir, petrol ve petrokimya ürünlerine önemli bir alternatif olması ile dikkat çekiyor.

Dünyada 36 ülkede üretimi yapılan endüstriyel kenevirin, küresel pazarının büyüklüğünün ise 2017 yılında 4 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Grand View Research raporuna göre, pazarın büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Başlıca kenevir üreticilerinin de ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brazilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olduğu açıklanıyor.

Uşak Tarım ve Orman Bakanı Kenevir Açıklaması

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, 2020 yılında 750 dekar alanda kenevir üretimi yapılacağını belirterek, “Buğday ve arpada dekar başına karlılık 300, 400 lira arasında. Liflik kenevir üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebilecek” diye konuştu. 

Keleş, kenevir üretimine izin verilen iller arasında yer alan Uşak’ta üreticilerin bu ürüne ilgisinin yoğun olduğunu açıkladı.

Uşak Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl ilk kez ilde liflik kenevir üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Keleş, birkaç yıl içerisinde kentin bu alanda ön plana çıkacağını ifade etti.

Türkiye’de Kenevir Ekimi ve Kenevir Üretimi

Yapısındaki uyuşturucu madde oranından dolayı kontrollü ekilmesi gereken kenevirle ilgili Türkiye’deki mevzuata baktığımız zaman, lif, sap ve tohumunun amacı dışında yetiştirilmesi yasaklanırken, bilimsel araştırmalarla THC’si düşük kenevir çeşitlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Kenevir yetiştirilecek yerlerde, ekiminin izne bağlanması, gerekli kontrollerin yapılması ve izinsiz ekimlere uygulanacak işlemlere ilişkin esaslar belirlenirken, 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğle İzmir, Uşak, Kütahya, Burdur, Antalya, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat, Yozgat, Kayseri, Malatya ve Rize’de kenevirin ekimi izinle serbest hale getirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku