Business is booming.

Keynes Kimdir? John Maynard Keynes | Britanyalı İktisatçı

0 266

Ekonomi dediğimiz zaman iktisat dediğimiz zaman tarihte önemli insanların yer aldığını biliyoruz. Bunlar arasında birbirinin zıt düşünenleri olsa da hepsinin her düşüncenin ekonomi tarihine katkı yaptığı muhakkaktır. Adam Smith, David Ricardo, John Maynard Keynes ve niceleri. Keynes Kimdir?

Peki ya John Maynard Keynes Kimdir? Keynes nasıl bir ekonomi kurmak istemiştir? Keynes’in savı nedir? Keynes nerelidir? Keynes’in sözleri, Keynes’in ekonomiye katkıları nasıl olmuştur? Ekonomi ve iktisat meraklıları mutlaka tanıması ve bilmesi gereken bu deha iktisatçıyı sizler için araştırdım.

Keynes Kimdir? John Maynard Keynes

John Maynard Keynes 5 Haziran 1883’de dünyaya gelmiş Britanyalı bir iktisatçıdır. Keynes, 21 Nisan 1946’da 62 yaşındayken İngiltere’nin Sussex kentinde kalp krizinden dolayı hayatını kaybetmiştir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Ekonomi tarihine adını altın harfler yazdırmış radikal bir iktisatçıdır.

Keynes’in yarattığı akım müdahaleci bir ekonomik akımıdır. Ekonominin durgunlaştığı, resesyonun görüldüğü anlarda para ve maliye politikalarının mücadele eden bir şekilde olması gerektiğini savunmaktadır.

John Maynard Keynes

John Maynard Keynes bir matematik ve aritmetik dehası olarak da bilinir. Yaşamı boyunca karşılaştığı problemleri hep çözmek için çeşitli çözümler bulmaya odaklı yaşamıştır. Ekonomi ve iktisatta da bu durum hep böyle olmuştur.

John Maynard Keynes A.Marshall ve A.C.Pigou’nun öğrencisidir. Bu 2 öğreticinin öğrencisi olması onun için çok etkili olmuştur. Keynes, Hindistan’ta öğretim üyesiliği yapmış ve İngiltere’de Hazine’de çalışmıştır. Ayrıca da İngiltere Bankasında da görev almıştır.

1944 yılında toplanan Brethon Woods Konferansında İngiliz Heyeti’ne başkanlık yapan Keynes, ABD tezlerine karşı İngiliz tezlerinin savunucusu olmuş ve konferansa kendi adı ile anılan, “Keynes Planı”nı sunmuştur. Ölümüne kadar Hazine’deki görevine devam eden Keynes, 1929 dünya bunalımını ve bu dönemde ortaya çıkan yaygın işsizliği yaşamıştır.

Keynes’in Ekonomiye Katkıları

Temel politika önermesi, talep yönlü makroekonomik politikalardır. Keynes’in en ünlü eseri 1936 yılında yayınlanmış olan, İstihdam, Para ve Faizin Genel Teorisi (The General Theory of Employment, Interest and Money) ya da kısa adıyla Genel Teori diye bilinen kitaptır. Bu kitabıyla Klasik İktisatçıların öne sürdüğü teorileri kabul etmekle beraber, Klasik istihdam teorisine karşı çıkmıştır.

Bretton Woods Konferansı

Klasikçilerin öne sürdüğü ekonominin kendiliğinden eski haline gelme görüşünü imkânsız bulmaktadır. Keynes’e göre devlet, para politikası ile veya maliye politikası ile harcamaları artırarak millî geliri artırmayı ve yüksek işsizlik oranını azaltmayı başarabilir.

Jonh Maynard Keynes’in Kitapları

Keynes’in en meşhur kitapları aşağıda ki şekilde sıralanmıştır ;

1 – İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi

2- Barışın Ekonomik Sonuçları

3 – Para Üzerinde Bir İnceleme

4- Olasılık Hesabı Üzerine Bir İnceleme

David Ricardo Kimdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku