Kış Turizminde Türkiye’nin Elini Kuvvetlendiren İllerimiz

0 6

Türkiye Kış Turizm merkezleri

Bilindiği üzere ülkemiz dört mevsimi de belirgin şekilde yaşamaktadır. Bu da yaz ve kış turizminin gelişime açık bir hal almasına katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda ülkemizin sahip olduğu kış turizm merkezlerini inceleyeceğiz.

1-Kayak ve termal turizmin önemli merkezlerinden:Erzurum

‘Kayak’denilince sahip olduğu merkezlerle akla ilk gelen şehirlerden biri Erzurum’dur.Erzurum bu özelliği sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş ve gelmeye devam etmektedir.Ülkemizin özellikle kış turizmi açısından elini kuvvetlendiren Erzurum kayak ve kaplıca merkezleriyle misafirlerini beklemektedir.

Palandöken Kayak Merkezi Rusya, Polonya, İran ve Gürcistan ile birçok Avrupa ülkesinden gelen turistlere kış mevsiminde ev sahipliği yaparken tatilciler kayak yorgunluğunu akşam saatlerinde gittikleri merkez Aziziye ilçesi Ilıca semtindeki kaplıcalarda atıyor.

2-Bolu’da gündüzleri kayak,akşamları kaplıca fırsatı

Bolu’da ülkemizin sahip olduğu bir başka önemli turizm ilimizdir. Bolu, termal tesisleri ve uluslararası standartlara sahip kayak merkezinin yanı sıra Abant, Gölcük ve Yedigöller Milli Parkları ile ziyaretçilerini bekliyor. Kentin termal tesislerinin 5 binden fazla yatak kapasitesine sahip olması da,ağırlanabilecek turist nüfusunun artmasına katkıda bulunan önemli bir faktördür.

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne sahip olan Bolu,vatandaşlara önemli bir kayak keyfi sunmaktadır. Bolu’ya tatile giden vatandaşlar akşam da Mudurnu, Seben, Göynük, Karacasu ve Taşkesti’deki onlarca termal tesiste kaplıcaya girerek günün yorgunluğunu atma imkanına sahip oluyorlar.

3-Termal turizmin başkenti:Afyonkarahisar

Türkiye’de “kaplıca ve sağlık turizmi” denilince akla ilk gelen şehir olan ve son yıllarda “kongre turizmi” ile de öne çıkmaya başlayan Afyonkarahisar, 5 yıldızlı termal tesisleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel lezzetleriyle kış turizminin gözde merkezlerinden biri olarak dikkati çekiyor. Afyonkarahisar’ın en önemli kaplıca tesisleri Sandıklı Hüdai Kaplıcaları ve Gazlıgöl Kaplıcaları’dır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tatilcilerle dolup taşan “termalin başkenti”, kentin 4 ayrı bölgesindeki termal su havzası, çamur banyoları, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, 3’ü Sandıklı ilçesinde 5 yıldızlı toplam 10 oteliyle yurt içi ve dışından gelen misafirleri ağırlıyor.

4-Şifalı tatil için:Denizli

Sahip olduğu beyaz travertenler,tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle turistlerin uğrak noktası olan diğer bir ilimiz Denizli’dir. Denizli Kayak Merkezi tatilin keyfini hat safhada yaşamak isteyenler için diğer bir alternatif. Öte yandan termal sularda şifa arayanlar da Denizli’ye uğramadan tatilini sonlandırmamalı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan “beyaz cennet” Pamukkale, ziyaretçilerin vazgeçemediği turistik mekanların başında geliyor.

5-Erciyes’te kayak,Kozaklı’da termal keyfi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 350 milyon euroluk yatırımla uluslararası standartlara ulaşan Erciyes Kayak Merkezi,ziyaretçilerini beklemektedir.Yapılan bu yatırımla Kayseri denince akla Erciyes Kayak Merkezi gelmekte ve çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi;Kapadokya’ya olan yakınlığı,pist uzunluğu,ulaşım kolaylığı gibi unsurlarla avantajlı bir konuma gelmektedir. Erciyes’te tatilini yapan turistler kaplıca keyfi için Nevşehir’in Kozakıl ilçesindeki kaplıcalara yönelmektedirler.

Erciyes Kayak Merkezi

6-Kapadokya’da eşsiz bir balon turu

Günün ilk ışıklarıyla sıcak hava balonu turlarına katılarak doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadiler ve peribacalarını kuş bakışı izleme fırsatı bulan tatilciler, Erciyes Dağı’nda kayak yaptıktan sonra kaplıca keyfiyle günü güzel bir şekilde tamamlama imkanı buluyor.

7-Bursa’da kayak ve kaplıca bir arada

Bursa’da yaklaşık olarak 7 bin yatak kapasitesine sahip olan Uludağ,20 kayak pistine de sahip olmasıyla kış turizminin önemli limanlarından birisidir. Yılbaşı ve yarı yıl tatillerinde büyük rağbet gören Uludağ’a gelen tatilciler, kayağın yanı sıra snowboard, kızak ve kar motoruyla karın keyfini yaşıyor.

https://www.neredekal.com/afyonkarahisar-gezilecek-yerler-tarihi-mekanlar/

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turkiyenin-gozde-kis-turizm-merkezleri-konuklarini-bekliyor/1360744

https://www.google.com.tr/search?q=paland%C3%B6ken+kayak+merkezi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjD3vHCtvvlAhUC_aQKHfjADyoQ_AUoAnoECBEQBA&biw=1366&bih=657#imgrc=fnOY8KjjDNRDtM:

https://www.google.com.tr/search?biw=1366&bih=657&tbm=isch&sa=1&ei=w5PWXcKZGNGkwQLV64iYBA&q=k%C4%B1%C5%9F+turizm&oq=k%C4%B1%C5%9F+tur&gs_l=img.1.2.0l10.23799.24605..26000…0.0..0.155.519.0j4……0….1..gws-wiz-img…….0i67.FvOX6-4rlKM#imgrc=cKwJk9J23hZ0XM:

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/12/16/erciyeste-hedef-25-milyon-ziyaretci-250-milyon-lira-gelir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku