Business is booming.

Know-How Nedir? Know How Ne Demek? Coca Cola’nın Sırrı

0 3.975

Sanayi Devrim’inden bu yana uluslararası anlamda üretimler artıyor. Globalleşen dünya ekonomisinde her geçen gün AR-GE faaliyetleri artmakta ve bilginin önemi her geçen gün artmaktadır. Bilgi üretim ve AR-GE açısında mutlaka öğrenilmesi gereken bir araç haline geldi. Bilgiyi sadece şirketler değil ülkelerde daha refah pozisyonlara gelmek için kullanıyor. Hatta sadece bilgiyi kullanmıyor yeri geldiği zaman satın alıyor, kiralıyor veya ithal ediyor.

Know-How Kavramı

Know-How kavramı Sanayi Devrimi sonrası Anglo-Amerika Hukukuyla beraber ortaya çıkan ve Türkçe anlamı “Ticari Sır” olan bir kavramdır. Know-How da temel prensip bilginin gizliliğidir. Bu gizlilik eşliğinde şirketler veya ülkeler üretmek istediği veya geliştirmek istediği bilgiyi bilen bir kurum veya kişi tarafından satın alır veya kiralar. Bu duruma Know-How denir. Bir araba motoru yapmak istiyorsunuz örneğin Japon bir araba motoru üreticisinden kritik bir bilgiyi belirli anlaşmalar dahilinde belirli bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz. Know-How ihlallerinde yaptırımlar fazla olmaktadır. Know-How bilginin saklanması, korunması çok önemlidir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Coca Cola’nın sırrıyla alakalı birçok dedikodu yayılmaktadır. Coca-Cola formülünün sadece 2 kişinin bilmesi ve bu 2 kişinin aynı uçakta yan yana gelmemesi ticari sırrın en büyük örneğidir. Coca Cola formülünü bilen bu 2 kişiden biri yarısını diğeri ise diğer yarısını bilmektedir. Bundan dolayı sırrı bilen bu 2 kişi aynı uçakta bile bir araya getirilmiyor. Şirket sırları, ticari sırlar, bilginin gizliği oldukça önemli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku