Business is booming.

Konkordato Nedir? İflas Anlaşması Ne Demektir?

0 952

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Covid-19 süreciyle beraber birçok sektör ve firma zor günler yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Covid salgının başlangıcından itibaren zaman zaman gündeme gelen bu terim “Konkordato” nedir? Kimler Konkordato ilan edebilir? Konkordato ne demektir? Konkordato ilan eden firmalar hangileridir? Neden konkordato talep edilir? Bunları kısaca sizler için araştırdım.

Konkordato Ne Demek?

Konkordato kökeni İtalyanca olan bir hukuksal ve ekonomi kelimesidir.

Konkordato’nun kelime anlamı İflas Anlaşması demektir.

Konkordato veya İflas anlaşması batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde ödemek için alacaklılarıyla mahkemelerce anlaşmasına denir.

Konkordato Neden Talep Edilir?

Dürüst ve işini düzgün yapan firmaların finansal alanlarında bozulma olduğu zaman borçlarını ödeyebilmek için konkordato ilan edebilir. Konkordato bir çeşit borçları tekrar yapılandırma hareketedir. Alacaklı ve borçlu belirli anlaşma yapıp vadeyi değiştirebilir, alacaklı isterse borcun bir kısmını almayabilir. Konkordato’da temel amaç borçlu firmayı borcunu daha rahat bir şekilde ödeyebilmesini sağlamaktır.

Kimler Konkordato Talep Edebilir?

İflas aşamasına gelsin veya gelmesin tüm borçlular konkordato talebinde bulunabileceği gibi, iflas talebinde bulunabilecek her alacaklı kimse de konkordato talebi yapabilir.

Konkordato İlan Eden Firmalar

Yayınlanan haberlere göre konkordato ilan eden bazı ünlü şirketler;

  • Yörsan
  • Ulusoy
  • Hotiç
  • Ekomar
  • Karaca (Tekstil)
  • Keskinoğlu Tavukçuluk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku