Konkordato Nedir ? Konkordato Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

0 9

Konkordato kelimesi dilimize İtalyanca’dan gelmiş ve ‘concordato’ kelimesinden geçiş yapmıştır. Konkordato kısaca iflas anlaşması olarak bilinse de tanımı hakkında biraz daha derine inmek konunun anlaşılabirliğini sağlamak açısından önem taşımaktadır.

Konkordato, alacaklı tarafın alacaklarını belirli bir ödeme planı çerçevesinde almasını sağlayan sözleşme manasına gelmektedir. Öte yandan konkordato, borçlu olan tarafın, alacaklılarının %60’lık kısmı ile anlaşarak borcunun yarısını ödeyerek, kalan kısım için bir ödeme programı hazırlanması ve buna taraflarca mutabık kalınmasını temsil eder. Diğer bir ifadeyle konkordatoyu; batmak üzere olan veya batan şirketlerin borçlarını en kısa sürede ödeyebilecekleri şekilde alacaklılıarı ile yaptığı anlaşma olarak ifade edebiliriz.

Konkordato’nun Tarihte İlk Kullanımı

Konkordato ilk olarak papalık  makamında diğer devletler arasında yapılan anlaşmalarda kullanılmıştır. Bu da konkordatonun ilk etapta dış borç geri ödemelerinde yaşanan veya yaşanması muhtemel sorunları bertaraf etmesi için kullanıldığını söyleyebiliriz.

Konkordato Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır ?

Şirketin mali yeterliliğini kaybetmesi veya bu yeterliliğin azalması üzerine alacaklılar borcunu temin etmek için bir uzlaşı yolu arar. Borçlu tarafta, borcunu ödemek için alacaklısı ile orta yolu bularak bir anlaşma yoluna gider. Burada karşımıza konkordato çıkar. Konkordato başvurusu ise gerekli belgeler dahilinde Asliye Ticaret Mahkemesi‘ne yapılmaktadır.

Burada çok önemli bir nokta vardır ve o da şudur ki: borçlu şirket işlemler devam ederken borcunu ödeyebileceğini gösterebilmelidir. Bunun için gerekli dokümanlar hazırlanır ve ayrıntılı bilanço ile yetkili mahkemeye sunulur.

İcra Tetkik Mercii tarafından atanan bilirkişi, borçlunun sahip olduğu varlıkların, borcun yarısını ödemeye yeterli olup olmadığını ve borçlunun sunduğu belgelerin sahip olduğu mal varlıkları ile tutarlı olup olmadığını araştırır.

Konkordato Süreci Nasıl İşler ?

Konkordato için başvuru yapıldıktan sonra atanan bilirkişi gerekli incelemeleri yapar. Bu incelemeler olumlu sonuçlanırsa borçluya konkordato süreci tayin edilir ve bir komiser ataması yapılır. Planı inceleyen Tetkik Mercii, şartların uygunluğuna karar verirse, borçlu tarafa iki aylık bir süre verir.

Konkordato için atanan komiser, inceleme süreci kapsamında rapor ve konkordato dosyası hazırlayarak mahkemeye verilmek üzere icra dairesine iletir. Rapor üzerine Ticaret Mahkemesi konkordatonun tasdik edilip edilmeyeceği ile alakalı nihai kararı verir.

Bu süreç içerisinde borçlu;

Kefil olamaz.

Gayrimenkullerini satamaz ve bunlar üzerinde ayni hak talep edemez.

Mallarını rehin edemez.

Konkordatonun İflastan Farkı Nedir ?

İflasta şirket tamamen batmış ve faaliyetlerine devam edemeyecek duruma gelmiştir. Ancak konkordatoda şirket henüz iflas aşamasına gelmemiştir. Şirket ödemelerini yapamama veya ödemelerde zorluk yaşama gibi hadiselerle karşı karşıya kalmıştır ve bunun bir adım sonrası konkordato başvurusudur.

Konkordato sayesinde tarafların hakları kanunen koruma altına alınmakta ve olası mağduriyetin önüne geçilmesi amaç edinilmektedir.

Kaynakçalar

bilgikulisi

bursadabugun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku