Business is booming.

Konşimento Nedir? Gümrükleme, Lojistik, Taşıma Belgeleri

0 209

Ticarette önemli belgeler yer almaktadır. Bunlar arasında bazı evraklar kıymetli evrak niteliği taşır. Lojistik dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen evraklardan biri ” Konşimento ” olur. Konşimento Nedir? Konşimento Hakkında bilinmesi gereken bilgiler, Konşimento numarası, Konşimento Ne İşe Yarar? Konşimento talimatı, Konşimento örneği, Konşimento ingilizcesi nasıl olur bunları sizler için araştırdım. Aşağıda yazının içeriğinde konşimento hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Konşimento Nedir?

Konşimento ya da diğer adıyla taşıma senedi olarak bilinen bu kağıt kıymetli evraktır. Bu evrakın üzerinden yükleyici bilgisi, alıcı bilgisi ve ihbar bilgisi yer almaktadır. Gemiye yüklenen bir ürünün veya bir malın teslim alındığını kanıtlayan bir belge niteliğindedir. Hukuki geçerliliği vardır.

Bu belge ürünler alıcıya ulaşmadan önce alıcıya gönderilir. Alıcı, bu belge olmadan ürünleri teslim alamaz.

Konşimento’nun Üzerinde Yer Alması Gereken Bilgiler

İhracatçı adı ve adresi,
-İthalatçı adı ve adresi,
-Nakliye firması adı ve adresi,
-Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
-Yükleme ve Varış Liman bilgisi,
-Yükleme tarihi,
-Ürün açıklaması ve paket sayısı,
-Navlun ödeme bilgisi,
-İmza ve evrak düzenleme tarihi

Konşimento Hakkında Detaylı Bilgiler

Kara Yolu Tasıma Senedi ; Uluslararası nitelikteki CMR (Convention Marchandises Routiers) anlaşmasının hükümlerini kabul eden ülkelerce kullanılan bir karayolu tasıma belgesidir ve taşımanın CMR hükümlerine göre yapıldığını gösterir. Navlun komisyoncusu veya tasımacılık sirketi tarafından alıcının adına düzenlenir. Malların belirtilen sartlarla tasınmak üzere, iyi durumda teslim alındığını ve tasıma sözlesmesinin yapıldıgını gösteren hukuki bir delildir. Malların mülkiyetini temsil etmediği için ciro edilemez.

Üç orijinal nüsha olarak düzenlenir. Birincisi yükletene verilir, ikincisi mallara eslik eder, üçüncüsü de tasımacıda kalır. Yükleten, mallar yolda iken tasımacıya talimat vererek tasımayı durdurma, teslim yerini degistirme veya malların belgede ismi yazılı alıcıdan baska bir sahsa teslimini isteme hakkına sahiptir. Bu hak belgenin ikinci orijinalinin belgede adı yazılı alıcıya verilmesi üzerine hükümden düser. Anılan, hakkını, kullanmak istediginde yükleten belgenin birinci orijinalini tasımacıya ibraz etmelidir. Bu durumda yeni talimat belgeye kaydedilir. Yükleten aynı zamanda tasımacıya garanti vermelidir.

Hava Yolu Tasıma Senedi ; (Airwaybill/AWB) Havayolu sirketlerince düzenlenen ve malların tasınmak üzere teslim alındıgını gösteren makbuzdur. Mallar üzerinde tasarruf etme yetkisi vermez. Varıs havalimanında gümrük isleminin tamamlanmasından sonra mallar belgede ismi yazılı alıcıya teslim edilir. Alıcı yerine alıcının bankası adına da düzenlenebilir. Bu durumda banka varıs yerindeki havayolu sirketine verecegi yazılı talimatla malları alıcıya teslim ettirir. Hava yolu tasıma senedi biri alıcıya, biri yükletene, biri de havayolu sirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara ibraz edilen nüsha 3 numaralı yükleten nüshasıdır. Belgede yer alan bilgiler: Uçus sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, navluna ait kayıt ve havayolu sirketinin kase ve imzasıdır.

Deniz Yolu Tasıma Senedi ; Bu belge bir gemi sirketinin veya onun yetkili acentesinin veya yükleme limanında acentesi yoksa gemi kaptanının malı yükletene verdigi, emre ve nama düzenlenebilen ve belge konusu malların tasınmak üzere kabul edildigini gösteren bir makbuz ve aynı zamanda yükleme kaydı kondugunda bir tasıma sözlesmesidir. Belirtilen malın mülkiyetini de temsil eder ve belgenin ciro edilmesiyle mal el degistirir.

Konşimento Örneği

Konşimento Örneği – doviz.com dan alınmıştır.

Konşimento İngilizcesi = Bill Of Lading

Kaynak : emngumruk

Ekonomi terimleri, ekonomi kavramları, ekonomi yazıları, ekonomi hakkında bilinmesi gereken bilgiler için sitemizi ziyaret etmeye devam edebilirsiniz. ekoarea

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.