Business is booming.

Korona İlacı Ne Zaman Bulunacak? Borsalar Ne Zaman Düzelir?

0 87

Korona gün geçtikçe Avrupa, Amerika ve Türkiye’de etkisini arttırmaya devam ediyor. Gün geçtikçe korona virüsü paniği daha büyük bir hal almaya başlıyor. Buna bağlı olarak piyasalar bu durumdan olumsuz etkileniyor. Ülkeler kendi kurallarına göre yasaklar uyguluyor. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı varken bazı ülkeler sokağa çıkma yasağı dışında çeşitli önlemlerle virüsün yayılmasını engellemek için çalışmalar yürütüyor.

Amerika’da hızla artan korona vakaları sonrası, başlarda olayın ciddiyetini fazla kavramayan Trump’ın bu günlerde umut verici açıklamalar yapmaya başladığını görmekteyiz. Bundan dolayı ilaç haberleri artık yavaş yavaş gündemde yer almaya başladı.

Zaman zaman Asya blokundan Avrupa’dan hatta ülkemizde bile ilaçla ilgili çeşitli haberler, çeşitli iddalar ortaya atılıyor. İlaç konusunda henüz resmi açıklamalar gelmedi. İlaç bulunduğu anda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) konuyla alakalı bilgilendirme yapacaktır. Konuyla alakalı resmi açıklamaları beklemekte fayda var. Fakat şu bir gerçek ilaç konusundan beklenen sürenin aşağısında bir süre içinde ilaç bulunacak gibi gözüküyor. Fakat henüz ilaç konusunda resmi bir açıklama gelmedi.

İlacı Bulan Kaymağını Yer

Korona virüsünün ilacı henüz bulunmadı. Bazı ülkelerden çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Fakat resmi kaynaklardan herhangi bir somut açıklama gelmedi. Bazı ilaçların korona konusunda iyileşme süresini azalttığını duyuyoruz. Fakat bu kesin çözüm olmadığı için bu olay büyümüyor, yani farklı bir hastalık ilacı dünyaya yayılmıyor. Gerçek ilaç şu anda merakla bekleniyor. İlaç derken bu bir aşıda olabilir. Bilim adamları bu konu üzerinde devamlı çalışıyor.

İlacı bulan ülkenin bu durumdan çok net bir şekilde faydalanacağını düşünüyorum. Hatta bir ara ilaç söylemleri artınca ülkemizde ki ilaç hisse senetlerinin düşüş trendinde bile artış gösterdiğini gördük. Bu bağlamda ilaç durumu, ilacın üretimi dünya gidişatına dünya ekonomisine yön verecek gibi duruyor.

Borsalar Daha Fazla Düşecek Mi?

Korona virüsü sonrası borsalar tarihi düşüşler yaşadı. Avrupa başta olmak üzere Amerika, ülkemiz, Avustralya, Asya, Orta Doğu yani aklınıza gelecek bütün ülkelerin borsaları değer kaybetti. Riskli bir ortam olduğu için insanlar, şirketler, yatırımcılar, fonlar hisselerini satıp nakite geçiyor. Şu an korona konusunda somut bir adım atılmadığı için piyasalar panik halini sürdürmektedir. Buna bağlı olarak riskli durum devam ediyor.

Bank Of America’nın bugün yaptığı açıklamada resmi resesyon beklediği açıklandı. Bu açıklama dünyada durumun pekte iyiye gitmediğini bizlere gösteriyor. Borsaların ne zaman yükselmeye başlayacağıyla alakalı ise FED, diğer merkez bankaları hamle yapsa da beklenen sıçrayış başlamadı.

Somut adım gelmeden, yayılma oranları düşmeden borsaların kolay kolay yükseleceğini şahsen düşünmüyorum. Bu bağlamda korona virüsü gündemde olduğu sürece riskin devam ettiğini bilmekte fayda var.

Fitch Ratings Küresel Büyüme Tahminini Revize Etti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.