Business is booming.

Korona Resesyon Sinyalleri Veriyor | Tedarik Zinciri Yavaşlayabilir

0 85

Korona virüsü Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildikten sonra küresel kriz başlama sinyalleri verildi. Çin’de başlayıp yaklaşık 3 ay içinde dünyanın her tarafına yayılan bu virüs küresel bir tehdit oluşturuyor. Küreselleşen dünya ekonomisinde trendleri belirleyen birçok faktör vardır. Ekonomide yön yukarı veya aşağı gideceği zaman buna çeşitli dinamik grupları etkili olur. Korona virüsü dünya ekonomisi trendini doğrudan etkilemiş durumda. Dünya ekonomisi şu sıralar sancılı bir süreç geçiriyor ve her gün olumsuz bir haberler karşı karşıyayız.

Çin’de çıkan ve hızla başta Avrupa olmak üzere Amerika‘ya hatta Avustralya’ya yayılan bu salgın hastalık dünya da bir panik havası oluşturmuş durumda. Ülkeler bu durumdan minimum etkilenmek için gerekli tedbirleri almaya çalışıyor. Bugün itibariyle ölü sayısı 15.000’e yaklaşmış ve geçmişte yaşanmış olan SARS salgınını geçmiş durumda. Ülkeler tedbir alıyor fakat şöyle bir durumda var, uluslararası ve ulusal büyük firmalarda büyük ölçüde üretim faaliyetlerini geçici süreliğine askıya almış durumda. Bu durum tedarik zincirini çok olumsuz etkilemekte. Yerel mağazalar ve dükkanlar salgının olduğu bölgelerde kepenk indirmiş durumdalar. Bu salgının ne zaman biteceği henüz belli değil.

Hastalık çok kolay yayılabildiği için şu an insanların çoğu evlerinden çıkmıyor ve ülkelerin ekonomileri durgunluk sinyalleri vermeye başlayabilir. Online alışveriş siteleri her ne kadar şu an odak noktası olsa da hastalık ürün yoluyla da bulaşabilir söylentileri insanları buradan da uzak tutuyor. Buna bağlı olarakta hem yerel hem ulusal şirketler bu durumdan negatif etkileniyor.

Tedarik zinciri yönetimi bu süreçte yavaşlıyor ve yavaşlamaya devam edecek. Virüsün henüz ilacı veya aşısı bulunmuş değil. Bundan dolayı küresel çapta (temel ihtiyaçlar hariç) ürünleri satışlarında ve üretimlerinde düşüş olacak. Bu durum dünya ekonomisinin resesyona doğru ivmelendiğinin sinyallerini veriyor bize.

Korona Virüsünün Borsaya Etkileri

Ekonomi, borsa, yatırım, forex, kripto paralar vb. konular hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.