Korona virüsü Çin emlak piyasalarını olumsuz etkiledi

0 49

Korona virüs nedeniyle Çin emlak piyasaları tarihin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor.

Korona virüs Çin emlak piyasalarını olumsuz etkiledi. Virüs nedeniyle konut fiyatlarında %90 oranında bir azalma görüldü. Şubat ayının ilk haftasında yönelik yapılan analizde Çin’deki emlak fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre büyük düşüş gösterdi. Bunun başlıca nedeni Çin’in bir süredir etkin şekilde mücadele etmeye çalıştığı Korona virüstür.

Emlak danışmanlık firması China Index Holding analistinin yapmış olduğu açıklamaya göre emlak piyasalarının yaşadığı bu sıkıntılı durum, 2003 yılında yaşanan SARS salgınından çok daha sert bir etki ile Çin’in karşısına çıkmaktadır. Bu da bizlere Corona virüsünün ne kadar tehlikeli boyutta emlak piyasalarını etkileyebileceğini çok net biçimde gösterir.

 Bir çok perakende, imalat firmaları yavaş yavaş faaliyetlerine başlamış olsa da, birçok emlakçının kepenkleri halen kapalı vaziyette. Satışlar ağırlıklı olarak internet üzerinden gerçekleşmekte olup, 100’den fazla şehirde emlak ofisleri ve showroomlar henüz hizmete açılmadı. Virüsün etkisinin ne zaman biteceği ve emlak sektörünün hareketliliğine ne zaman kavuşacağı ise soru işareti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emlak sektörü için kısa dönemde likiditeye yönelik bir sıkıntı yaşanacağı tahmin edilmese de, durumun daha vahim hal alması durumunda karşılaşılabilecek senaryolar merakla beklenmektedir.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

https://www.finansgundem.com/haber/korona-virus-emlak-piyasasini-yere-serdi/1469259

https://www.yenisafak.com/dunya/koronavirus-dunyaya-nereden-yayildi-koronavirus-nasil-yayildi-3523432

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku