Business is booming.

Korona Virüsünün Borsaya Etkileri Nasıl Oldu? Borsa Ne Zaman Düzelir?

0 645

Korona virüsüyle beraber dünyada genel olarak bir panik havası oluştu. Tabii ki bu çok doğal bir panik. Diğer hastalıklara nazaran daha yüksek ölüm oranı taşıyan bir hastalıktan bahsediyorum. Bu hastalığın yayıldığı ülkelerde insanlar adeta korku içinde yaşıyorlar. Peki ya bu panik havası sonrası borsalar ve ekonomi durumu ne duruma geldi? Piyasalar tam anlamıyla ne zaman düzelecek? Borsa’da ki çılgın düşüş ne zaman yükselişe bırakacak kendini? Dünya ekonomisi bu virüsle baş edebiliyor mu? gibi sorular aklımızdan geçmiyor değil.

Korona Market Raflarını Boşalttı

Korona salgını sonrası ülkelerde genel olarak panik havası başladı. Bazı ülkelerde marketler resmen dakikalar içerisinde boşaltıldı. İnsanlar bu tarz durumlarda stok yapıp herşeyin normale dönmesini bekliyor elbette. Çünkü ilacı henüz bulunmamış, aşısı henüz bulunmamış bir hastalıktan söz ediyoruz.

Korona Virüsü Marketler, Raflar boşaltıldı

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf korona etkisiyle beraber bir markette reyonun boşaltılmış halini gösteriyor. Dünyanın birçok yerinde daha doğrusu salgının yoğun olduğu yerlerde bu şekilde manzaralar görmek mümkün. Bu salgının ne zaman biteceğiyle ile ilgili herhangi bir yanıt yok ve bu görüntülere alışmak gerekiyor.

Korona Büyük Firmaları Korkuttu

Korona virüsü ilk olarak Çin ülkesinde görüldü. Dünyanın en fazla üretim yapan ve dünyanın en büyük markalarının üretim yaptığı bir ülkeden söz ediyorum. Burada çeşitli firmalar üretim ağı kuruyor ve ucuz maliyetle burada ürettiği ürünleri dünyaya pazarlıyor. Doğal olarakta Çin bu konuda merkezi görev üstleniyor.

Çin’de korona salgınlarının yayılması ve yaklaşık 8 milyonluk Wuhan kentinde karantina durumu oluşmasıyla birlikte, çeşitli markalar üretimleri durdurdu. Çünkü bu durum büyük bir risk teşkil ediyordu. Apple, Nike gibi dünyanın her yerinde market ve mağazası olan bu ve bunun gibi markalar dünya ekonomisini etkileyen markalardır. Bu markalar, büyük şirketler, fintech firmaları, organizasyonlar ve birçok kuruluş faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Bu durum dünya ekonomisinde su ana kadar yaklaşık olarak 2.7 Trilyon zarar durumu gösterdi. Mağazaların ve tedarik zinciri sisteminin ne zaman düzeleceği şu an için bilinmiyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Borsalar Çöktü FED Piyasaya Para Sürdü

2008 krizinde görülmeyenler bu sene görülmeye başlandı. Korona ve panikle beraber piyasalar adeta şok geçiriyor. Avrupa, Amerika, Asya, Türkiye borsaları adeta son haftalarda ayı piyasasına geçtiler. Korona paniğiyle beraber çoğu iş ve kuruluşun herşeyi iptal etmesi, organizasyonların iptal edilmesi, ülkelerin bazı ülkelere giriş çıkışları kapatması adeta kriz niteliği taşıyor. Piyasaların ne zaman düzeleceği adeta merak konusu. Fakat bu kriz elbet bitecektir. Bu kriz sonrası piyasalar hızla toparlanmaya geçecektir. Ben bu şekilde düşünüyorum. Ama daha kötü günler gözükme ihtimalide var. Yatırım yaparken dikkatli olmak lazım. Her türlü gelişmeyi göze alarak pozisyon almakta fayda var.

FED piyasalara ilk kez müdahale etmeye başladı. Piyasaya para sürerek hisse senetlerine müdahale etti. Ons’dan kaçanlar hisselerde ki zararları kapatmaya çalıştılar. Finans tarihinin en önemli günlerini geçiriyoruz. Tarihe geçecek rakamlar görüyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku