Kosgeb Nedir ? Kimler Yararlanabilir ? Girişimci

Kosgeb nedir ? Kimler yararlanabilir ? Kosgeb’in amaçları nelerdir ? Başvuru yapmak için gerekenler nelerdir ? Detaylı bilgi yazımızda.

Kosgeb nedir ?

Yeni bir iş kurmak istediğimizde karşımıza çıkan en ciddi sorun sermayedir. Sermaye yetersizliği yaşadığımızda karşımıza Kosgeb’in farklı paketler ile girişimcilere sağladığı çeşitli destekler çıkmaktadır. Kendi işinizi kurmak ve ticarete atılmak istiyorsanız bu seçeneği gözden geçirmek iyi bir alternatif olabilir.

Girişimcilerin yeni iş kolları oluşturmasına tam anlamıyla destek olan Kosgeb, bunun yanında istihdam artışına da önem vermekte. Devletin de içinde yer aldığı destek programları ile hem sermaye desteği hem de girişimcilik eğitimi desteği verilerek, girişimci adaylarının piyasaya teşviki sağlanır. Bunun dışında Kosgeb, KOBİ’lere de özel destek paketleri sunmaktadır.

Kosgeb’e Kimler Başvuruda Bulunabilir ?

İş kurmak isteyen herkes Kosgeb tarafından sağlanan destekten faydalanamaz. Bu destekten faydalanmak için belli başlı bazı kriterler mevcut. Bu kriterlerin ilki Kosgeb bünyesinde sağlanan iş kurma eğitiminin alınmasıdır.

Diğer maddeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Personeline eğitim vermek isteyenler

2- Ar-Ge ve inovasyon projeleri geliştirmek ve bunları hayata geçirmek isteyenler

3- İş yerini geliştirmek isteyenler

4- Firmasının tanıtımını yapmak isteyenler

5- Yeni bir iş kurmak ve iş hayatına atılmak isteyenler

6- Daha fazla istihdam sağlamak isteyenler

7- Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılım sağlamak isteyenler

8- İşletmesinde yeni malzeme (makine, teçhizat vs.) ihtiyacı bulunanlar

Bu maddeleri karşılayan kişiler Kosgeb’e başvuruda bulunabilir ve eğitimlere katılarak, onaylanması halinde destek kredilerinden yararlanabilirler.

Kosgeb’e Nasıl Başvuru Yapılır ?

Kosgeb tarafından sağlanan destekten faydalanmak için birkaç adımda gerçekleşen işlemlerin tamamlanmış olması gerekir.

Bu işlemler;

Kurum Veri Tabanına Kayıt Yaptırmak: Kosgeb’in sağlamış olduğu ayrıcalıklardan faydalanabilmek için öncelikli olarak kurumun veri tabanına kayıt yapılmalı. Web sitesinden, kayıt bölümü alanına tıklanarak bu adımı yerine getirmek mümkündür.

Kobi Beyannamesi: Bir işletmeye sahip olunması durumunda, bu işletmenin Kobi olup olmadığının anlaşılması açısından, firma bilgilerinin sunulacağı Kobi beyannamesinin doldurulması gerekir.

Beyanname Kontrolü: Başvuru yapan kişinin sunduğu bu beyanname alanında uzman kişiler tarafından incelenerek, başvuru sahibine geri bildirim yapılmaktadır.

Desteklere Başvuruda Bulunmak: Kurumun internet sitesinde bulunan destek kredileri incelenerek, hangisinin daha uygun olduğunun anlaşılmasının ardından, Kosgeb uzmanları ile görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

Hedge Nedir ? Hedge Işlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Kosgeb Girişimcilik Destek Programı

Bu destek programının amaçları;

1- Başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin faaliyete başlaması

2- İstihdamın artması

3- Girişimcilik kültürünün daha da yaygın hale gelmesi

4- İş Geliştirme Merkezlerinin sayısının artması ve bu yerlerin girişimcileri daha çok desteklemesi şeklindedir.

Bu programdan girişimciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve İş Geliştirme Merkezlerini yönetmek için kurulan tüzel kişiler faydalanabilir.

Girişimcilik Destek Programı 4 bölümden oluşmakta. Bunlar;

– Girişimcilik eğitim programı

– Yeni girişimci desteği

– İş Geliştirme Merkezi desteği

– İş Planı Ödülü

Uygulamalı girişimcilik eğitimi; kendi işini kurmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilere yönelik olarak verilen bir eğitimdir. Bu eğitim; atölyelerde verilmekle beraber minimum 70 saattir. Eğitimler; Kosgeb, İŞKUR, belediye merkezleri gibi yerlerde düzenlenmekte.

Çeşitli içeriklere ulaşmak ve farklı konular hakkında yazılarımızı incelemek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Trump, Koronavirüs Için 8,3 Milyar Dolarlık Önlem Paketini Onayladı

Kaynakçalar

stendustri

https://haberport.com/ekonomi/kosgeb-market-ve-bakkal-acmak-icin-hibe-destekleri-nelerdir-2020-kosgeb-market-ve-bakkal-hibeleri-h25514.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku