Business is booming.

Kripto Para Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

0 72

Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin (BTC) madenciliği hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizin için araştırdık. Kripto paralar hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

Kripto Para Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir kuruluşu olmayan herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan elektronik para birimidir.

Bitcoin Tarihçesi

Richard N. Cooper dijital para düşüncesinden yola çıkılarak Rothschild ailesine önerilen bir proje oldu. Bazı iddialara göre ise Cooper, Rothschild ailesi tarafından görevlendirildiği söyleniyor. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçirildi.

Bitcoin’de maksimum sınır 21 milyondur. Bu rakama ulaşıldığı zaman bitcoin kullanımı bitecektir. Bitcoin kripto paralar içinde en fazla kullanılan dijital paradır. Hacmi çok yüksektir. İlk bitcoin ile alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşti.

Bitcoin’de Yetki Durumu Nasıl Olmaktadır?

Bitcoin’in açık-gizli anahtar şifrelemesi uygulanması sayesinde izinsiz harcamalar azaltılır.

Örneğin; Alice Bob’a bir bitcoin gönderdiğinde Bob, bitcoin’in yeni sahibi olur. İşlemi gözlemleyen Eva, Bob’un yeni aldığı parayı harcamak isteyebilir, ancak Bob’un özel anahtarının bilgisi olmaksızın işlemi imzalamaz.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin’in halka açık defterine Blockhain adı işlemi kayıt etmeye Madencilik denir. Bu işlemi yapılabilmesi için her bir kullanıcının bu sisteme yani bu deftere kayıt olması gerekiyor. Aslında bakacak olursak bitcoin madencileri sürekli birbirlerini besleyerek Bitcoin’i akışını sağlamaktadırlar.

Yeni jetonların ortaya çıkma oranı altın gibi malların yerin dibinden çıkarılmasına benziyor. Bu yüzden bu sürece “madencilik” adı veriliyor.

Kripto Para Madencilik İşlemi

Sistemin ilk bloğunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır.

Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir.

Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar.

Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir.

Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler.

Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.