Business is booming.

Küresel Big Mac Endeksi Nedir? Big Mac Endeks Hesaplaması

0 44

Big Mac Endeksi Nedir? Big Mac Endeks Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır? Big Mac Endeksi Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyleri Sizler İçin Araştırdım.

Big Mac Endeksi Nedir?

Big mac endeksi 1986 yılından beri The Economist tarafından yayınlanan, belirli ülkelerin para birimleri arasında oluşan satın alma gücü paritesini ortaya çıkaran bir yöntemdir. Bu satın alma gücü adını Mc Donalds’ da satılan bir hamburger türünden almaktadır. Konunun detayına inmeden endeks ve parite kelimelerinin anlamlarını yazmakta fayda var:

Endeks: Belirli bir zaman diliminde (genellikle 1 yıl olarak alınmaktadır) üretim, maliyet, piyasa fiyatı gibi ekonomik verilerin toplanması ile elde edilen verilerin sonuçlarıdır.

Parite: İki ülkenin para birimlerinin karşılıklı olarak değerleri olarak ele alınır. Örneğin; sıklıkla duyduğumuz Avro-Dolar paritesi şu şekilde bulunur: Avro/Dolar bu kadar basit. Örnek verecek olursak; avronun değeri 5,59 TL, doların değeri 4,75 TL ve buna göre avro-dolar paritesi 5,59/4,75=1,1768. Bu değer bize avronun dolar karşısındaki değerini verir. Şimdi konumuza devam edelim.

Big Mac Hesaplaması

Big mac endeks hesaplanmasında dikkate alınan ülke sayısının kısıtlanmış olmasının nedeni; birbirlerine yakın tüketim alışkanlığı bulunan ülkeler ile daha objektif değerlerin ortaya konulmak temel hedef olarak belirlenmiştir. Ayrıca hamburgerin yapımında kullanılan malzemelerin de aynı olması değeri daha objektif hale getiriyor.

Yukarıda ne anlama geldiğini yazdığımız parite işte tam burada işimize yarayacak. Mantık aynıdır fakat bir farkla, bu defa ülke para birimlerini değil, ülkede satılan big mac hamburger değerlerini küresel çapta en çok kullanılan para birimi olan dolara çevirip “Big Mac Endeksi” ‘ni elde etmekteyiz:

Türkiye’ de Big Mac hamburgerin değeri 12,95 TL. olsun hemen dolar cinsinden değerini bulalım; 12,95/4,75= 2,72 dolar. Amerika’ da ise 5,3 dolardır. Buna göre Türkiye’ deki değer 2,72/Amerika’ daki değer 5,3 = 0,513 

Peki bulduğumuz değer ne işe yarar? Bulunan bu değer bize TL’ nin Dolar karşısında %45,9 civarlarında daha az değerli olduğunu göstermektedir. Normal döviz kuru hesabına göre ($1=4,75 TL) TL dolar karşısında %375 daha az değerlidir. Gördüğünüz üzere satın alma gücü ölçüldüğünde TL’ nin dolar karşısındaki değerinin aslında o kadar düşük olmadığını görmekteyiz.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından Türkiye’ de 13 TL ye satılan bir sigara Amerika’ da 7 dolardır. Döviz kuruna göre hesapladığımızda bu sigara markasının Amerika’ da 33,25 TL’ ye satılıyorsa %150 daha pahalı satıldığı sonucuna mı ulaşmalıyız? Kesinlikle hayır.

Öncelikle 13 TL’ yi dolara çeviririz= 2,73 Dolar yapar. Ardından 2,73/7 dolar dersek 0,39 gibi bir sonuca ulaşırız. Yani bu sigara Türkiye’ de aşağı yukarı %28 kadar daha ucuza satılmaktadır, %150 değil.

Türkiye’ de pek fazla kullanılmadığından eleştirilere maruz kalsa da satın alma gücünün tespiti için kullanılması gereken yöntemlerden biri olduğunu düşünmekteyiz. Böylelikle nominal değerlerden sıyrılıp reel değerlere ulaşabiliriz.

Kaynak : Paramaliye

Hatırlatma

Sitemizde ekonomi hakkında güncel haberler, ekonomi son dakika gelişmeleri, ekonomi terimleri, ekonomi bilgi, ekonomi, finans, ticaret alanında bilinmesi gereken bilgiler ve çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Borsa, analiz, grafik gibi bilmeniz gerek bilgiler sitemizde yer alıyor. Sitemizi sık sık ziyaret ederek ekonomi alanında geniş bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.