Küresel Rekabet Raporu Nedir ? Türkiye’nin Bu Rapordaki Konumu Nedir ?

0 14

Küresel rekabet endeksi, dünya ülkelerinin rekabetçilik esasına göre sıralanmasıdır. Her yıl düzenli olarak tekrar edilen Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı analizler ve titiz çalışmalar sonucunda ülkelerin rekabetçilik puanlarının ölçümü yapılmaktadır. İsviçre’de her yıl Ocak ayı içerisinde Dünya Ekonomik Forumunun yıllık olağan toplantısı gerçekleştirilir.

Küresel Rekabet Endeksi Nasıl Oluşturulur ?

Bu endeks çeşitli kriterlere bağlı olarak oluşturulmakta olup, bu kriterlerin ülkelerde uygulanma kalitesi ülkelerin rekabetçilik puanını etkilemektedir. Şimdi bu kriterlerin nelerden oluştuğunu inceleyelim.

Etkinleştirici Çevre başlığı altında 4 madde sıralanmaktadır.

        ETKİNLEŞTİRİCİ ÇEVRE

 • Kurumsal yapılanma
 • Altyapı
 • Makroekonomik ortam
 • Bilgi ve iletişim teknolojileri

Beşeri sermaye başlığı altında 2 alt başlık yer alır.

BEŞERİ SERMAYE

 • Sağlık
 • Beceriler

Piyasalar ana başlığı altında 4 alt başlık sıralanmaktadır.

PİYASALAR

 • Mal piyasası
 • İş piyasası
 • Pazar Büyüklüğü
 • Mali Sistem

İnovasyon Ekosistemi 2 başlıkta incelenmektedir.

İNOVASYON EKOSİSTEMİ

 • İş dünyasının dinamizmi
 • İnovasyon kabiliyeti

Bütün bu kriterlere bağlı olarak ülkelere rekabetçilik puanları verilmekte ve bu puanlara yönelik sıralamalar hazırlanmaktadır.

Küresel Rekabet Endeksi 4.0

2019 yılı küresel rekabetçilik raporu yayımlandı. Bu raporda ilk kez 2018 raporunda kullanılmaya başlayan yeni bir endeks da yerini aldı. Küresel Rekabetçilik Endeksi 4.0 adı verilen bu endeks ile; bir yandan 2008 ekonomik krizinin, bir yandan da 4. Sanayi Devriminin harekete geçirdiği uzun dönemli dinamikleri rekabet gücüne katarak, ekonomi politikaları için daha geniş ve yeni bir rekabet ortamı oluşturmak amaçlanmaktadır.

2019 Yılı Raporu Analizi

Değerlendirmeye alınan 141 ülke içerisinde 2019 raporuna göre ilk sıra  2018 yılı ikincisi Singapur’a geçmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ikinci sıraya gerilemiştir. Üçüncü sıra ise Hong Kong’un olmuştur.

Ülkemizin değerlendirmesini yapacak olursak; 2019 yılı itibariyle Türkiye’de kişi başı düşen gelirin  9346,2 ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bu da bize Türkiye’nin GSYİH payının dünya genelinde %1,70 olduğunu göstermektedir.

Türkiye, 2018 yılında da olduğu gibi 61. sıradaki yerini korumuştur. Türkiye’nin diğer bileşenlerine nazaran iyi bir performansa sahip olduğu bazı bileşenler; Bilgi ve İşlem Teknolojileri, altyapı ve İşgücü Piyasası olarak gerçekleşmiştir. Türkiye 12 bileşenin 11 tanesinde Kuzey Amerika ve Avrupa ortalamasının gerisinde yer almaktadır. Önde olduğu bileşen ise Pazar büyüklüğüdür.

Bileşenler incelendiğinde ülkemizin makroekonomik ortam ve işgücü piyasası gibi bileşenlerde dünyada çok gerilerde olduğu görülmektedir. 2019 yılında sağlık bileşeninde bir yükselme meydana gelmiştir. Birçok bileşende ise gözle görülür bir değişim yaşanmamıştır. Genel olarak baktığımızda 141 ülke içerisinde 61.sırada yer alan ülkemizin çok ta tatmin edici bir neticeye sahip olduğunu söylememiz zor olacaktır.

Kaynakçalar

kanalfinans

yatirimkredi

turkishtimedergi

gazetesu.sabanciuniv

aa

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku