Business is booming.

Leasing (Finansal Kiralama) Nedir? Leasing Avantajları

0 1.059

Leasing Nedir? Leasing Ne Anlama Gelmektedir? Leasing Avantajları Nelerdir? Finansal Kiralama Nedir? Leasing Kavramı, Leasing Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler, Leasing Örnekleri, Finansal Kıralama Örnekleri, Yatırım, Finansman.. Bu yazımda leasing hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdım. Aşağıda yer alan yazıyı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Leasing (Finansal Kiralama) Nedir?

Dünyada gittikçe öneminin arttığı bir kavram “Leasing” kavramı. Günümüz sisteminin en önemli kiralama yöntemlerinden. Leasing ; kiracının seçtiği her türlü sıfır veya 2. el makine, ekipman gibi yatırım mallarının, mülkiyeti ödeme vadesi boyunca leasing şirketinde kalmak üzere belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesini sağlayan etkin bir yatırım yöntemidir. Yapıkredi

Leasing’in Avantajları

– Leasing işlemlerinde sözleşme süresince kiralar sabit kalır, ödeme planları kiracının talebi doğrultusunda TL veya döviz olarak tekrar revize edilebilir.

– Leasing işlemlerinde ödeme planı ve vade müşterinin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. Kiralar; aylık, yıllık ve mevsimsel olarak müşterinin nakit durumuna göre belirlenebilir.

– Leasing yolu ile yatırım projelerinin bütünü finanse edilebilmektedir. Malın bedeli dışında, nakliyesi, sigortası, ithalat masraflarını v.s. kredi uygulanabilir.

– Leasing aracılığı ile finansman sağlanmasının yanı sıra malın, satın alınması, ithalatı, nakliyesi, sigortası leasing şirketi tarafından yapılmaktadır. Operasyonel kolaylık sağlayan bir sistem olduğunu söylemek mümkün.

– Leasing firmalarının kredi süreci, alternatif finansman yöntemlerine göre kısadır. Büyük bütçeli işlemler, leasing şirketlerinin limitleri yüksek olduğu için daha kısa sürede sonuca kavuşturulabilir.

– Leasing yöntemi ile yüksek maliyetli mallar için başlangıçta öz kaynaklarınıza, sermayenize dokunmayarak tasarruf etmiş olursunuz.

Finansal Kiralama Sözleşmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Finansal kiralama sözleşmesi, kiralayan şirket veya şahıs ile kiracı arasında imzalanan bir sözleşmedir. Sözleşmede yer alan maddelere uygun şekilde kiracı, kiralama süreci boyunca sahip olduğu her türlü haktan yararlanabilir. Sözleme süresi boyunca kiralanan malın korunması, bakımı ve diğer ihtiyaçları kiracıya ait şekilde düzenlenir. Finansal kiralama sözleşmesi süresince yatırım malına sigorta yapma şartı vardır. Bu durumda kiralayan şirket veya şahıs sigorta yapmak, kiracı ise sigorta primlerini düzenli bir şekilde ödemek zorundadır.

SEGEM NASIL ALINIR?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.