Business is booming.

Linkedin Nedir? Linkedin İş İlanlarına Nasıl Bakılır?

0 5.532

İnternet kullanımı son 20 yıldır katlanarak artıyor. Dünyada internetin dokunmadığı sektör kalmadı diyebiliriz. İnternet ağı içerisinde birçok platform yer almaktadır. Bu platformlar çeşitli amaçlar için kurulmuştur. Kimisi kamu yararına, kimisi ticaret, kimisi büyük ağlar oluşturmak için. Bugün araştırmış olduğum internet ağı Linkedin. Linkedin gelişen dünyada önemli yer alan, geleceğin trendleri alasında bulunan adından sıkça bahsettirmeye başlayan bir profesyonel ağdır.

Linkedin Nedir? Linkedin Oluşumu

Linkedin, iş dünyanın birbiriyle iletişim içerisinde olmasını sağlayan profesyonel bir ağdır. Merkezi Kaliforniya’da bulunan bu şirket Aralık 2002’de kurulmuştur. Fakat web site faaliyetine ilk olarak 5 Mayıs 2003 tarihinde başlamıştır. Linkedin’de esas olan amaç iş arayanın CV’sini oluşturarak iş verenlerle bağlantı kurması. Her ülkeden kayıt yapılan bu ağda istihdam açısından ücretsiz ve premium olarak iki türlü hizmet sunuyor. Yeni mezun olmuş arkadaşlar, tecrübe arkadaşlar, stajyerler, üniversite öğrencileri, yöneticiler, akademisyenler, gazeteciler aklınıza kim gelirse gelsin bu platformu bir sosyal ağ gibi kullanabilir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Linkedin üzerinden bir profil oluşturmak için linkedin web sitesinde üyelik açmanız gerekmektedir. Dilerseniz linkedinin mobil uygulamasını indirerek de üye olabilirsiniz. İş fırsatlarını takip edebilirsiniz.

Linkedin’e Kimler Katılabilir?

Linkedin ağına kariyerini ilerletmek isteyen herkes katılabilir. İşçi, iş arayan, öğrenci, iş sahibi herkes katılarak ağını genişletebilir. Linkedinde katılımda herhangi bir özel sınır bulunmamaktadır.

Linkedin’e Nasıl Üye Olabilirim?

Linkedin platformuna web site üzerinden veya mobil uygulamalardan üye olabilirsiniz. Üye olmanız için öncelikle bir mail adresinizin olması gerekiyor. Üyelik oluşturduktan sonra profilinizi oluşturarak kariyer hedeflerinizin ilk adımlarına başlayabilirsiniz.

Linkedin İş İlanları

Linkedin ağı üzerinde oldukça fazla iş fırsatı bulunmaktadır. Profilinizi oluşturup eğer kariyerinizde daha önce tecrübeleriniz varsa bunları da ekleyebilirsiniz. Linkedin’de iş ilanları kategoriye göre anlaşılır bir biçimde ayarlanmıştır. Fırsatlar, iş alımları devamlı yenilenmektedir. Bazen siz işi değil, iş sizi buluyor. Örneğin X bir üniversitede Bilgisayar Mühendisliği okuyorsunuz saygın bir firmada staj yaptınız linkedin’de de bunlar yazıyor. Bir yazılım firması veya x bir şirket size mesaj atarak sizinle görüşmek isteyebilir.

Linkedin sadece iş arayanın değil aynı zamanda işçi arayanında bulunduğu bir ağdır. Hatta söylentilere göre şirketler Linkedin’i aktif kullanan bireyleri daha önde tutuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku