Manipülasyon Nedir ? Manipülasyon Nasıl Yapılmaktadır ?

0 23

Manipülasyon nedir, çeşitleri nelerdir ? Manipüle işlemi nasıl gerçekleşmektedir ?

Manipülasyon yarar sağlamak maksadıyla insanları kandırma, gerçeği çarpıtarak insanları etkileme, yönlendirme ve yönetme eylemlerinin bütününe verilen addır.

Manipülasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Manipülasyon çeşitleri iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar; psikolojik ve finansal manipülasyonlardır.

1- Psikolojik Manipülasyonlar: Bireylerine eylem ve fikirlerini etkileyerek istedikleri biçimde yönlendirmek için çeşitli hile yollarına başvurmak suretiyle sergilenen manipülatif davranışların bütünü.

2- Finansal Manipülasyonlar: Borsa ve diğer finansal piyasalarda  karşımıza çıkan manipülasyon çeşididir. Finansal piyasada yer alan yatırımcıların fikirlerini etkilemek için kullanılan manipülasyon çeşididir. Asılsız haberler ve söylentiler ile menkul kıymetler ve varlıkların arz-talep dengesini etkilemek, yatırımcıları tuzağa düşürmek için kullanılır. Kendi içinde işlem ve bilgi bazlı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Piyasa içinde finansal manipülasyon zaman zaman keriz silkeleme işlemi kullanılarak da gerçekleştirilmektedir.

– Bilgi Bazlı Manipülasyonlar: Sermaye piyasası araçlarının değerini, fiyatını, yatırımcısının kararlarını başka bir yöne kaydırmak amacıyla asılsız haberlerin yapılması, yanıltıcı bilgilerin oluşturulması, söylentilerle yatırımcıların etki altında bırakılması işlemidir.

İşlem Bazlı Manipülasyonlar: Aldatıcı piyasa oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen eylemlerin tümü. Bu türde işlem yapan kişiler gerçek niyetlerini gizlemek suretiyle, yapay piyasa oluşturmaya ve yaptıkları alım-satım işlemleri ile menkul kıymetlerin fiyatlarını doğrudan etkilemeye çalışmaktadırlar.

Manipülasyon Nasıl Yapılmaktadır ?

Manipülasyon yapabilmek için piyasalar hakkında tecrübeye ve yeterli bilgiye sahip olma şartı yoktur. İnandırıcılık ve insanları etkileyebilmek manipülasyon yapmak için yeterli olacaktır. En çok manipülatif hareketlerin hisse senetleri üzerinde olduğunu söylememiz mümkündür. Bunun yanında günümüzde borsa işlemlerinin internet ortamında da gerçekleştirilebiliyor olması manipülatif hareketlerin azalmasına neden olmuştur. Böylece yatırımcılar biraz olsun rahat nefes almışlardır.

Piyasalarda Manipülatif İşlem Yapanlar Neyi Amaçlamaktadırlar ?

Manipülasyon işlemlerinde ağırlıklı olarak üç amaç bulunur.

1- Menkul kıymetin fiyatını arttırmak maksadıyla alım-satım işlemlerinde aktif olarak bulunmak ve menkul kıymeti yüksek değere elden çıkarmaktır.

2- Menkul kıymetin fiyatının istikrar ve devamlılığını kalıcı hale getirmektir. Bu işlemler ile menkul kıymetlerin fiyatının piyasa fiyatının üzerine çıkarılması ve elde edilecek kazanç oranının arttırılması sağlanmış olunur.

3- Fiyatların düşmesi yönüyle gerçekleşir. Vadeli işlem piyasalarında pozisyon alan kişiler tarafından gerçekleştirilebilir.

Manipüle Etme Teknikleri

Psikolojik ve finansal açıdan baktığımızda çeşitli şekillerde manipüle etme tekniklerinin olduğunu görmemiz mümkündür. Maddeler halinde bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Psikolojik Manipüle Teknikleri

1- Yalan söyleyerek manipüle etmek

2- Duygusal şiddet

3- Egoyu okşama yöntemi

4- Provokasyon

Finansal Manipüle Teknikleri

1- Kâr Yöntemi

2- Kârın Kalıcı Hale Gelmesi

3- Aldatıcı Olarak Hazırlanan Finansal Raporlar

4- Muhasebe İşlemlerinde Yapılan Usulsüzlükler

Tüm bu verilere baktığımız zaman piyasada insanları aldatmak için çeşitli yöntemlerin yer aldığını görmemiz mümkün olacaktır. Kazancını arttırmak için insanları kandırmaktan çekinmeyen bu kişilere karşı, yatırım işlemlerinde dikkatli olmalıyız. Yeterli bilgiye sahip olmadan veya bilgisine güvendiğimiz insanlara danışmadan yapacağımız işlemler bizi manipüle edilmeye götürebilir. O yüzden her anlamda sağlam araştırmalar yapmalı ve yatırım yapacağımız piyasaya hakim olabilmeliyiz.

Çeşitli alanlarda konulardan derleme yaptığımız sayfamızı ziyaretin tadını çıkarın 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

neoldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku