Mark Zuckerberg Kimdir ? İmza Attığı Önemli Projeler Nelerdir ?

0 9

Mark Zuckerberg 1984 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir. Babası diş hekimi, annesi ise psikiyatristti. Zuckerberg 3 kardeşe sahiptir. Mark Zuckerberg küçüklüğünde de bilgisayara karşı ilgi duymuştu. 12 yaşına geldiğinde Atari Basic’i Zucknet adını verdiği bir mesaj progrramı oluşturmak için kullandı.

Diş hekimi olan babasının ofisinde bu uygulamayı denedi. Bu sayede sekreter, yeni bir müşteri geldiğinde masasını terk etmeksizin doktora haber verebilirdi. Ayrıca Zuckerberg’in ailesi bu mesajlaşma programını kullanmaya başlamıştı. Böylece bu programın kullanılma çevresi yavaş yavaş genişlemeye başlıyordu.

Zuckerberg arkadaşlarıyla beraber eğlence maksadı ile bilgisayar oyunu da geliştirdi. Bir ifadesinde Mark Zuckerberg; “Sanatçı olan bir sürü arkadaşım vardı. Gelip, bir şeyler çizerlerdi ve bir oyun kurardım.” demiştir. Mark’ın bilgisayarlara karşı olan ilgisini gören ailesi, onunla haftada bir gün ilgilenmesi için özel bilgisayar hocası tutumuştur. Zuckerberg lise yıllarındayken Synapse adını verdiği müzik yazılımı olan Pandora’nın ilk versiyonunu piyasaya sürdü.

AOL ve Microsoft’un da aralarında bulunduğu birkaç şirket gençlere önem verdiklerini ve kendisiyle çalışmak istediklerini Zuckerberg’e beyan etmişlerdir. Ancak Mark Zuckerberg kendisine gelen tüm teklifleri reddetmiştir.

HARVARD YILLARI

Mark Zuckerberg 2002 yılında Harvard Üniversitesine kaydolmuş ve eğitiminin yeni bir dönemine başlangıç yapmıştır. Ivy Lig Enstitüsündeikinci yılında, kampüste yazılım geliştirici olarak ün kazanmıştır. O zamanlar Zuckerberg CourseMatch isimli bir program geliştirmiş ve bu sayede öğrencilerin derslere yönelik kurs seçmelerine katkıda bulunmayı amaçlamıştır.

Ayrıca geliştirdği FaceMash isimli uygulamayla, kampüsteki iki öğrencinin resmi karşılaştırıldığında, hangisinin daha güzel olduğuna dair oy verilmesine imkan tanmıştır. İlk başlarda popülerliği hızla artan uygulama, daha sonrasında okul yönetimi tarafından uygunsuz olabileceği düşünülerek yasaklanmıştır.

Önceki projelerinin sağladığı önemli etkiye dayanarak Mark Zuckerberg’in arkadaşları kendisini Harvard Connection olarak adlandırılan sosyal paylaşım sitesinde çalışmaya davet etmişlerdir. Zuckerberg projeye yardımcı olmuştur, ancak kısa bir süre sonra kendi sosyal paylaşım sitesi üzerinde çalışma kararı almıştır.

Zuckerberg ve arkadaşları, insanların kendi profillerini oluşturma, fotoğraflarını yükleme, diğer insanlarla etkileşim halinde olmalarına olanak tanıyan bir sosyal paylaşım sitesi oluşturmuşlardır. Bu sosyal paylaşım sitesine Facebook adını vermişlerdir. Facebook 2004 yılının sonunda 1 milyon civarında kullanıcıya ulaşmıştır.

FACEBOOK’UN YÜKSELİŞİ

2005 yılında Facebook, risk sermayesi şirketi olarak faaliyetlerini sürdüren Accel Partners tarafından önemli katkı almıştır. Accel tarafından Zuckerberg’in sitesine 12.7 milyon dolarlık destek sağlanmıştır.Zuckerberg’in Facebook’u takvimler Aralık 2005’i gösterdiğinde 5.5 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.

Facebook’un dikkat çeken ve hızlı bir şekilde devam eden yükselişi birçok şirketin dikkatini çekmiş ve bu şirketler Facebook’a reklam vermek istemişlerdir. Fakat Zuckerberg bu teklifleri reddetmiştir. Reklam almak yerine, siteyi geliştirici ve daha çok insana hitap edici içerikleri araştırmak ve platformun yükselişine devam etmesini sağlamak Zuckerberg için temel vazife görevini görmüştür. Günümüzde Facebook bünyesine WhatsApp ve Instagram’ı da katarak daha çok kitleye hitap etmeye çalışmaktadır.

Kaynakçalar

muhendistan

biography

reuters

latimes

gigaom

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku