Business is booming.

Merkez Bankası 2020 Yıl Sonu Enflasyon Tahmin Rakamlarını Açıkladı

0 77

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Enflasyon Raporu 2020 bilgilendirme toplantısında konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada ; sıkı bir para politikası ile enflasyonu düşürmeye odaklı güçlü politika koordinasyonları uygulayarak enflasyonun kademeli olarak istenilen seviyeye geleceğinin altını çizdi.

Enflasyon Tahmini 2020-2021

Bu bağlamda Enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceği öngörüldü. 2021 yılında ise yüzde 5.4’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

TCMB Başkanı Murat Uysal “Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 6,2 ile yüzde 10,2 aralığında (orta noktası yüzde 8,2), 2021 yılı sonunda ise yüzde 3 ile yüzde 7,8 aralığında (orta noktası yüzde 5,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Uysal daha sonra raporda şunları da ekledi ;

“Enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlamaya odaklı parasal duruşun ve makro politika koordinasyonunun sürdürüleceği bir çerçeve altında 2020 ve 2021 yıl sonu enflasyon tahminlerinde değişiklik yapmadık. Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,2 olarak koruduk. 


Döviz Kurunda İstikrar Konusu Murat Uysal

TCMB Başkanı Uysal, “Merkez Bankası’nın nominal ya da reel kur seviye hedefi bulunmamaktadır ama döviz kurunda istikrarı önemsiyoruz” diye kullandı.

Uysal, reel getiri tarafında hala pozitif olduklarını da söyledi.

Kredilerde Geleceğe Dair Yorum

TCMB Başkanı Uysal, “Gidişat 2020 yılı için TL kredilerde yüzde 20’ler civarında, yabancı kredilerde yatay bir seyir ve toplamda yüzde 15’in üzerinde büyümeye işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Corona Virüsü ve Türkiye Ekonomisi Uysal

TCMB Başkanı Murat Uysal dünyada hızla yayılan Corona Virüsü hakkında şu şekilde yorum yaptı; Çin’deki Corona Virüsünün etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken. Çin’de bu salgın devam ederse öncelikle büyümeleri üzerinde bir etkisi olacaktır. Ticaret ve emtia fiyatları üzerinde etkisi olabilir” ifadelerini kullandı.

Merkez Banka’sı İstanbul’a Mı Taşınıyor?

Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması konusunda TCMB Başkanı Uysal, “Uzun zamandır gündemimizde. Bazı birimlerimizi önden İstanbul’daki bir binaya taşıyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanın 30-01-2020 Tarihinde ki Yaptığı açıklamalar bu şekilde. Yazımızı okuduğunu için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.