Business is booming.

Michael Bloomberg Kimdir? Amerika Seçimlerinin Yeni Başkan Adayı

0 85

Michael Bloomberg Kimdir? Michael Bloomberg Nerede Doğmuştur? Amerika Seçimlerde Başkan Adayı Olacak Mı? Bloomberg Hangi Partiden Aday Olacak? Ekonomi alanında ne işler yapmıştır? Finans alanında ne işler yapmıştır? Michael Bloomberg’in hayatı hakkında detaylı bilgiler için yazımı okuyabilirsiniz.

Michael Bloomberg Kimdir?

Bloomberg, 14 Şubat 1942 yılında Amerika‘nın Boston şehrinde dünyaya gelmiştir. Bloomberg’in ailesi Yahudi’dir. Bloomberg, gençlik yıllarında kartal izci gruplarında görev aldı. Ailesinde ekonomi ile ilgilenen bireyler olduğundan kendisi de ekonomist, yazar ve iş adamı oldu. Michael Bloomberg, 1960 yılında Medford Lise’sinden mezun oldu. Daha sonra eğitimlerine John Hopkins üniversitesi ve Harward Business School’da devam etti. Bloomberg bir elektronik mühendisiydi.

Michael Bloomberg

Bloomberg Wall Street’te büyük bir yatırım bankası olan Salomon Brother’s’ da hisse senedi ticareti yaptı. Daha sonra yatırım bankası satılınca Bloomberg’e 10 milyon dolar gibi özkaynak bırakıldı. Bloomberg bu parayla birlikte daha sonra kurduğu şirketler sayesinde Dünyanın en zengin 8. insanı konumunda yer alıyor.

New York Belediye Başkanlığı Yaptı

Michael Bloomberg, 1 Ocak 2002 yılında New York’un 108. Belediye Başkanı olarak göreve geldi. 2005 yılında ve daha sonra 2009 yılında tekrar başkan olarak seçildi. Başlangıçta halk tarafından tam olarak destek almasa bile ilerleyen dönemlerde halktan tam not alarak iktidarını yükseltti. Daha sonra 2013 yılında başkanlık görevi sona erdi.

Belediye Başkanı

Michael Bloomberg’in Serveti

Michael Bloomberg, 35,5 Milyar Dolar’lık servet ile dünyanın en zengin 8. kişisi olarak hayatına devam ediyor. Bloomberg kanalının kurucusu ve %88 hisse payını elinde bulunduruyor. Kendisi aynı zamanda bilgi işlem ve finansçı olarakta biliniyor.

2020 ABD Seçimleri

Bloomberg, 5 Mart 2019 yılında çok önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada 2020 yılında yapılacak olan Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklamıştı. Aday olmadığını belirtip Demokrat Partiye, Donald Trump’ı devirmesi adına bir aday gösterilmesi gerektiğini belirtmişti. Fakat daha sonra Demokrat Partinin yanlış pozisyonlar aldığını düşünen Bloomberg, 24 Kasım 2019’da Amerika seçimleri için resmen aday olduğu açıkladı. Daha sonra kampanyalara başladı.

Kampanyasını Kendisi Finans Ediyor

Michael Bloomberg, seçim kampanyalarında tamamen kendi kaynaklarını kullanarak işlemlerini hallediyor. Seçim kampanyalarını yürütürken bağış kabul etmeyeceğini açıkladı. Ocak 2020’den itibaren Bloomberg’in yaklaşık olarak 200 milyon dolar seçim için harcadığı iddia ediliyor.

Michael Bloomberg’in Siyasi Düşüncesi

Michael Bloomberg, hayatını bir demokrat olarak geçirmiş iş adamıdır. Kürtaj haklarını ve eşcinsel evlilikleri destekleyen bir bireydir. Çevrecilik konusunda çok titiz olan Bloomberg, göçmen konusunda da anlayışlı bir lider olacağını açıkladı.

Ekonomi olarak kendisini bir mali muhafazakar olarak değerlendirmektedir. Ülke ekonomisinin daha serbestleşmesini düşünüyor. Kamunun iş hayatına daha doğru müdahale etmesi gerektiğine inanıyor.

Michael Bloomberg’in Siyasi Başarıları Nelerdir?

  • Belediye Başkanı olarak Bloomberg, barlarda, restoranlarda, işyerlerinin çoğunda, şehir parklarında ve plajlarda sigara içilmesini yasaklayan yeni New York yasalarını başarıyla uyguladı.
  • Bloomberg, yoksulluğu azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için genç erkek ve erkek çocukları ile çalışan New York’un Genç Erkekler Girişimi’ni ve şehirdeki bir dizi yoksullukla mücadele girişimlerini finanse etmek için Ekonomik Fırsat Merkezi’ni yarattı. 

Bloomberg’ten Trump’a Yorum

Bloomberg, Trump’ın ticari politikalarını bir “felaket” olarak değerlendiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.