Navlun Bedeli Nedir ? Bu Bedelin Ulaşım Ağlarına Göre Değişimi Nasıldır ?

0 12

Navlun bedeli ne anlama gelmektedir ? Bu bedel nasıl belirlenmektedir ?

Navlun bedeli, dış ticaret ve gümrükleme işlemlerinde karşımıza çıkan önemli bir dış ticaret terimidir. Malın taşıma bedeli ile alakalı bir kavramdır. Temeli gemi yolu ile yapılan ticarete dayalı olsa da zaman içerisinde diğer ulaşım ağları içinde kullanılmaya başlanmıştır.

Navlun bedeli taraflar arasındaki sözleşmeye bağlı olarak alıcı veya satıcı tarafından ödenir. Bu bedel; elindeki malı ihraç etmek isteyen mal sahibi tarafından taşıyıcıya ödenebileceği gibi, malı ithal eden kişi tarafından da ödenebilir. Bu husus sözleşmede tarafların belirlediği kriterlere göre çözüme kavuşur. Öte yandan; navlun ürün taşınmadan önce veya sonra da ödenebilir. Bu durum konşimento adlı sözleşmelerde yerini almaktadır.

Navlun sözleşmesi içerisinde; malın cinsi, taşınmasında kullanılan teslim şekli, malın nereye teslim edileceği gibi kritik öneme sahip konular da yer almaktadır.

Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır ?

Her malı için, her taşıma şeklinde aynı navlun bedeli ödenir demek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Dört farklı taşıma yolunda da ( hava, deniz, demir, kara ) farklı fiyatlandırmalar yapılmakta ve ortaya bir navlun bedeli çıkmaktadır. Bu bedelin belirlenmesinde diğer önemli faktörler; malın hacmi ve ağırlığı ile malın taşınacağı yerin, hareket yerine olan mesafesidir.

Hava yolu ile yapılan taşımalarda genellikle; ağırlığı düşük ancak değeri yüksek malların aktarılır. Bu sayede bu malların gideceği yere hızlı biçimde ulaşması amaçlanır. Bu taşımacılıkta navlun bedeli en yüksek seviyeye ulaşmakta ve bu bedel peşin olarak ödenmektedir. Altın, pırlanta, elmas gibi çok değerli ürünlerle beraber çabuk bozulabilen ve hemen piyasaya girmesi gereken ürünler bu ulaşım ağı ile taşınmaktadır.

Navlun bedelinin hava yolundan sonra en yüksek olduğu taşıma bedeli kara yolu taşımacılığıdır. Türkiye coğrafi konumu itibariyle kıtalar arası mal taşımada önemli bir paya sahiptir. Türkiye’nin ticari taşımacılığında kara yolu taşımacılığı önemli bir yere sahiptir.

Deniz taşımacılığı ağırlık ve hacim olarak büyük malların taşınmasında en uygun yöntemdir. Denize kıyısı olan ülkeler tarafından daha az masraflı bir biçimde kullanılmaktadır. Navlun bedelinin uygun olması, ağır ürünlerin taşınması deniz taşımacılığının olumlu yanları iken, taşıma işleminin zaman zaman çok uzun sürebilmesi ise bu taşımacılığın olumsuz yanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son olarak demir yolu taşımacılığını ele alacak olursak; dünyanın en güvenli ve çevre dostu taşıma yolu olmasının yanı sıra trafik gibi önemli bir sorundan arınmış olması bu taşımacılığın cezbediciliğini arttırmaktadır. Düşük masraf ile ağır yükleri taşıyabilmesi demir yolu taşımacılığının diğer bir artısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde; hangi ürünün taşımacılığını yapıyorsak, ona uygun bir taşıma yöntemi seçmemiz gerekmektedir. Örneğin; mücevherleri gemi yoluyla taşımak pek mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü; değerli olan ürünlerin ivedilikle ulaştırılmak istenen yere aktarımı sağlanmalıdır.

Kaynakçalar

yatirimkredi

ekonomist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku