Business is booming.

Nominal ve Reel Faiz Nedir? Reel Faiz Oranı Nedir?

0 132

Nominal Faiz Nedir? Reel Faiz Nedir? Faizler hakkında bilinmesi gereken bilgiler paylaştığım yazıda yer almaktadır. Yazıyı inceleyip konular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Faiz, borç alan tarafın borç veren tarafa belirli süre sonunda aldığı borcun anaparasına taahhüt ettiği geri ödeme miktarıdır. Diğer bir deyişle faiz alınan paranın yani borç olarak alınan paranın kullandığı kadar geri karşı tarafa ödenmesidir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Paranın zaman değerine faiz denir. Kullanıldığı zaman miktarına ise vade denir.

Nominal Faiz ve Reel Faiz Nedir?

Faiz, paranın değerine göre ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri Nominal Faiz, diğeri ise Reel Faiz. Bu ikisinin ayrımını iyi yapmak gerekir. Faiz oranları genellik yıllık ifade edilir. Ama bazı bankacılık işlemlerinde günlük işleyen faiz süreçleri de bulunmaktadır. Araç kredisi, konut kredisi gibi ürünlerde ödeme esnasında gecikmeler olduğu zaman faiz oranı aylık olarak uygulanır. Piyasada bu şekilde uygulanan bütün faiz işlemlerine Nominal Faiz denir.

Reel Faiz : Nominal Faiz oranında enflasyonun arındırılmasıdır.

Reel Faiz Hesaplama Formülü

Reel Faiz Oranı = Nominal Faiz Oranı – Beklenen Enflasyon Oranı

Faiz Oranları ve Enflasyon İlişkisi

Faiz oranları ve enflasyon arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Hem faiz oranı hem enflasyon oranın bir ülkede yer alan paranın alım gücünü bize gösterir. Faiz oranının ve enflasyon oranın doğru seviyelerde olması gerekmektedir. Enflasyon oranı faiz oranlarından yüksekse o ülkede reel getiri negatif pozisyonda olur.

Enflasyon fiyatların artması demektir. Enflasyon ne kadar yüksek olursa fiyatlarda o derece yükselir ve piyasada çöküş dönemi başlar. Bu dönemlerde faiz oranlarının doğru seviyelerde olması mutlaka gerekir.

Düşük faiz oranlarının olduğu yerlerde üretici düşük faizle ihtiyacı olan ticari kredisini çekebilir. Düşük faizle çekilen kredinin geri ödemesi daha kolay olmaktadır. Üretici açısından düşük faiz hem kendisi için pozitif bir durum hem tüketici için pozitif bir durum teşkil eder. Düşük faizlerle dönen piyasalar her zaman daha iyi üretim yapmıştır. Üretimin seri ve çabuk olduğu yerlerde enflasyon oranları yükselmez nominal seviyelerde kalır. Bu bağlam faiz ve enflasyon birbiriyle doğrudan bağlantılıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.