Norveç Asgari Ücret | Norveç Ekonomisi, Balıkçılık, Sosyal Haklar

Refah ülke diyince, gelişmiş ülke diyince akıla ilk gelen ülkelerden biri şüphesiz Norveç’tir. Norveç, çoğu insanın yaşamak isteyeceği, gelişmişlik seviyesi yüksek olan, ekonomisi güçlü olan bir ülkedir. Norveç’te asgari ücret ne kadar? Norveç ekonomisi ne durumda? Norveç’in para birimi nedir? Bu yazımda sizlere Norveç ekonomisi ve ülkenin genel durumu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Norveç Ekonomisi Genel Görünümü

Norveç ekonomisi genel görünümü ile dünya ortalamasının çok üzerinde bir seviyede yer alıyor. Avrupa’nın en refah ülkeleri arasında bulunan Norveç, kişi başına düşen milli gelirde Avrupa’da 2. sırada yer almaktadır.

Norveç ekonominin temel prensibi tamamen halkın refah seviyesini yükseltmektedir. Karma ekonomi sistemi bulunmaktadır. Ülkede sağlık hizmetlerinin tamamı neredeyse ücretsizdir. Belirli sektörlerde devletin müdahaleleri ile sistem yürütülmektedir.

Norveç, hidroelektrik enerji üretimi, alüminyum üretimi, haberleşme ve balıkçılık gibi sektörlerde kontrolü elinde tutmaktadır. Ülkede kurumlar şeffaf ve adil yönetilmektedir.

Norveç Hakkında Genel Bilgiler

Norveç, resmi adıyla Norveç Krallığı olarakta bilinmektedir. Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan bir kuzey ülkesidir. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Norveç’in Başkenti OSLO’dur. Nüfusu yaklaşık olarak 5.5 Milyondur. Türkiye nüfusunun %10’unun da altındadır. Para birimi Norveç Kronu’dur. Resmi dili Norveççe’de fakat İngilizce’de konuşulmaktadır.

Norveç Bayrağı

Norveç Avrupa Birliğinde Yer Alıyor Mu?

Norveç Kuzey Avrupa’da bulunmasına rağmen Avrupa Birliğinde yer almıyor. Ülkede yapılan referandumda halk oyunun Avrupa Birliği dışında kalmaktan yana kullanmıştır. Norveç ekonomisinin bu durumda olumsuz etkilendiği söylenemez. Norveç, AB’de olmamasına rağmen ihracat ve ithalat yoğunluğu AB ile yapmaktadır. Avrupa birliği sınırları içinde yer alan ülkelerle yapmaktadır. Bu bağlamda ekonomi olarak AB’ye yakın bir ilişkisi olduğunu söyleyebilirim.

Norveç Ekonomisi Güçlü müdür?

Norveç her ne kadar düşük nüfuslu ve Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülke olmasa da ekonomik yapısı güçlü bir ülkedir. Ülkenin temel gelirleri balıkçılık, petrol ve elektrik üretimlerinden gelir. Ülkenin refah yapısı oldukça yüksektir. Norveç, dışarıdan sürekli göç alan bir ülkedir. İnsanlar yerleşip, oturma izni almak istemektedir. Norveç’te oturma izni almanız için gerekli şartları yerine getirmeniz gerek. Öncelikle çalışma izni almanız gerekir. Çalışma izni almadan oturma izni almanız zor olabilir.

Norveç, Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üye bir ülkedir. Bu üyeliği sayesinde birçok ticaret faaliyetini yürütmektedir.

Norveç’te enflasyon oranı %2’nin altında bulunmaktadır. Norveç ürünleri kendi halkına göre oldukça ucuzdur. Norveç’te işsizlik %5’in altındadır. Yaklaşık olarak ülkede çalışmaya sayısı 250 Bin’dir.

Norveç Asgari Ücret 2020

Norveç’te saatlik ücret önemlidir. Norveç’te asgari ücret hesaplaması saatlik ücret üzerinden yapılmaktadır. Norveç’te ortalama saatlik çalışma ücreti 100 TL ile 150 TL arasındadır. Aylık gelir yaklaşık olarak 24.000 TL’dir. Türkiye ve Avrupa standartlarına göre oldukça yüksek bir rakamdır. Tabii bu rakam sektörden sektöre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yazılım sektöründe çalışan birinin aylık geliri Türk lirası cinsinden hesaplayacak olursak 40-50 bin TL’lere kadar çıkabilir.

İRLANDA ASGARİ ÜCRET 2020

Norveç’te Kaç Tane Türk Yaşıyor?

Avrupa’da birçok Türk vatandaşımız hayatını sürdürmektedir. Norveç’te bu rakam Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Norveç’te yaklaşık olarak 25.000 Türk yaşamaktadır.

Norveç Sosyal Haklar

Gelişmişlik ve ekonomi olarak güçlü bir ülkeden bahsediyoruz. Peki ya sosyal hakları nedir? Sosyal haklar olarak oldukça iyi bir ülkedir. Kadınların iş gücüne katılımı için kota sistemi bulunmaktadır. Şirketler bünyesinden kadın çalışan çalıştırmak zorundadır. Norveç ekonomisi güçlü olduğundan dolayı sosyal yardımları da oldukça fazla yapmaktadır. Sağlık büyük ölçüde ücretsizdir. Ulaşım, market alışverişleri, teknolojik eşyalar, telefon, araba, beyaz eşya ve laptop oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku