Business is booming.

ODAS Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS) – Odaş Hisse Senedi

0 421

ODAS Nedir? ODAS Hisse Senedi Ne Kadar Olur? ODAS’ın analizi, ODAS’ın grafiği, BİST 100 ODAŞ. Yatırım yapanların sık sık duyduğu Odaş hakkında sizler için araştırma yaptım.

ODAS Nedir? (Odaş Enerji)

2010 yılında Türkiye’de kurulmuş olan bir enerji şirketidir.

Odaş’ın kendi web sitesinde tanımını şöyle yapmıştır;

ODAŞ, dikey entegre yapısıyla enerji ve madencilik alanlarında faaliyet gösteren bir şirketler topluluğudur. Grup dikey entegre bir iş modeline yönelik olarak elektrik üretimi, elektrik perakende ve doğal gaz satışı,maden üretimi ve satışında faaliyet göstermektedir. 

Kuruluşunu takip eden beş sene içerisinde Borsa İstanbul Ulusal 100 Endeksi’ne girmeyi başarmıştır. Ana faaliyet konularının başında elektrik üretimi gelmektedir. Mevcut doğal gaz, hidroelektrik, güneş gibi primer kaynaklı üretim santrallerine ilave olarak yerli kömüre dayalı termik santralli de bulunmaktadır. Grubun madencilik faaliyetleri kapsamında stratejik metal olan antimuan trioksit üretiminin yanı sıra sahip olduğu çeşitli ruhsatlardaki değerli metal ve kömür kaynaklarını genişletme çalışmaları da devam etmektedir.

ODAŞ’ın Vizyonu Nelerdir?

Odaş firması enerji sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. ODAŞ’ın en temel hedeflerinden birisi, enerji sektöründe doğru yatırımlar yaparak ekonomi düzeyini arttırıp daha büyüyen bir firma olmak.

ODAŞ Elektrik Açıklama

Borsamatik’te yer alan habere göre, Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Bedelli Sermaye Artırımında Kullanılmayan Rüçhan Hakkı Tutarı ile ilgili KAP’a açıklamada bulunmuştu. SPK, Odaş’ın sermaye artırım talebine 16 Ocak’ta onay vermişti.

ODAS- Odaş’tan KAP’a yapılan açıklama şöyle;

‘Şirketimizin 294.742.951 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 305.257.049 TL bedelli artırılarak 600.000.000 TL’ye yükseltilmesine ilişkin yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkı) kullandırılması işlemleri 04.02.2020 tarihinde tamamlanmıştır.

Ortaklarımızın yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde, kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değer 24.998.629,001 TL olup, kalan paylar 06-07 Şubat 2020 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, 1 TL nominal değerli pay fiyatı 1 TL’den az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır’

Resmi

ODAŞ Hisse Senedi Son 5 Yıl

ODAŞ, BİST 100 içerisinde yer alan bir kağıttır. Borsa İstanbul’da işlem gören en değerli 100 kağıttan biridir. Elektrik ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Buna bağlı olarak bu alanlarda ki gelişmeleri ODAŞ hisse senedinin değerini etkiliyor. Tabi ki kağıdın değerini sadece gelişmeler değil kendi finansal raporları da doğrudan etkilemekte.

24.02.2020 tarihi itibariyle ODAŞ 2,070 TL – 2,012 TL arasında bir değer grafiği izliyor. ODAŞ’ın son 5 seneli grafiğine baktığımızda ise ;

ODAŞ 5 Yıllık Grafik – Kaynak Investing

2018 yılında ODAŞ hisse senedi neredeyse 4 TL’lere yaklaşmış gözüküyor. Fakat şu sıralar devam eden küresel risklerle beraber ekonomi riskleri de devam ediyor yerelde. Buna bağlı olarak hisse senedi beklenen sıçramayı göstermiş değil. Corona Virüsü, ABD-Çin gerilimi Türkiye piyasalarını direk etkiliyor. Ülke de 2023 yılına seçim yok fakat güneyde yapılan operasyonlar yatırımcıyı borsaya çekimser kılıyor.

ODAŞ’ın gireceği ihaleler oldukça önem teşkil ediyor. ODAŞ’ın sermaye arttırması gibi durumlarda hisse değişkenlik gösterebilir.

Borsa Neden Yükselir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.