Business is booming.

Ons Altın Nedir? Gram Altın Kaç TL? Çeyrek Altın

0 5.206

Finansal piyasaların her geçen gün geliştiği dünya ekonomisinde yatırım araçları gittikçe artıyor. Sıradan bir vatandaşın bile bugün mobil uygulamalar üzerinden altın, gümüş, hisse senedi gibi ürünleri günlük olarak alıp satabilmesi çok normal. Eskiden bu tip yatırım araçlarıyla ilgili işlem yapmak bu kadar basit değildi. Dijitalleşen ve gittikçe teknolojinin arttığı 21. yüzyılda hemen hemen her sektörde kolaylıklar görmekteyiz. Bu sektörlerden biri de yatırım sektörü. Yatırım yapmak isteyen kişiler yeni yeni kavramlar öğreniyor. Gram altın mı alsam, çeyrek altın mı alsam, yastık altı döviz mi yapsam diye düşünürken aslında bunların tek bir fiyata bağlı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ons altın küresel altın zincirinin tepe noktası diyebilir. Ons altın fiyatı ne yöne giderse ülkemizde gram altın fiyatları da o yöne gidecektir.

Ons Altın Nedir?

ONS, genellikle piyasalarda ONS altın olarak geçer. Bunun sebebi ise altın başta olmak üzere gümüş, yakut, elmas,bakır ve diğer değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılan bir hesap türü olmasıdır. Net olarak ekonomi piyasalarında altın ve diğer değerli taşların değerlerini belirlemede ONS hesap birimi kullanılır. ONS, aslında değerli maden ve taşların ölçülmesini sağlayan bir kütle birimidir. Tüm değerli maden üzerinde yapılan hesaplamalarda ONS birim fiyatı baz alınır. Birim fiyat üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda altın, gümüş ya da elmasın asıl değeri ortaya çıkar. Buna bağlı olarak piyasada fiyatlar şekillenir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

1 ONS Kaç Gram Altındır?

Dünya standartlarında 1 ons altın 31,1034768 gramdır.

Ons Altın Hesaplama

Örnek Hesaplama

1 ons altının değeri bu yazıyı hazırladığımız sırada 1.418,17 dolardır. Ons altın işlemleri dolarla yapılmaktadır. Türk Lirası ile ons altın alamazsınız. 1 gram altının fiyatı hesaplanırken ons birim fiyatı 31,10’a bölünür ve doların güncel kuru ile çarpılır. Buna göre;

1 gram altın = (Ons birim fiyatı / 31,10) x Dolar kuru şeklinde hesaplanmaktadır.
1 gram altın = (1.418,17 / 31,1) x 5,67 = 258,55 TL’dir.

Ons altın tüm dünyada kullanılan bir ölçü birimidir, ancak gram altın yalnızca ülkemizdeki piyasalarda işlem görmektedir. Bu nedenle Türkiye’de gram altın hesabı yapılırken ons birim hesabı dikkate alınır. Ons birim fiyatının düşmesi ya da yükselmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ya da kazanması ile doğru orantılı olarak gram altının fiyatına etki etmektedir.
Kaynak: https://yeni-kimlik.com/ons.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.