Business is booming.

OPEC Nedir? OPEC’te Hangi Ülkeler Yer Alıyor?

0 44

OPEC Nedir? OPEC Ne Zaman Kurulmuştur? OPEC’in İçinde Hangi Ülkeler Yer Alıyor? OPEC Kelimesinin Açılımı Nedir? OPEC’in Amaçları Nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap vereceğiz.

OPEC

OPEC Nedir?

OPEC ( Organization of Petroleum Exporting Countries ) yani Türkçe anlamı ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü demektir. 12 ülke tarafından kurulmuş bir örgüt olan OPEC dünya petrol rezervinin 3/2’sini oluşturuyor. Dünya petrol rezervleri büyük çoğunlukla OPEC ülkelerinin kontrolünde bulunuyor.

14 Eylül 1960 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta Venezuela, İran, Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt ülkelerinin katılmasıyla birlikte oluşturuldu. Daha sonra diğer ülkeler; Katar, Libya, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Nijerya, Ekvador ve Gabon da bu örgüte katıldılar.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) şuan Suudi Arabistan, Venezuela, İran İslam Cumhuriyeti, Irak, Kuveyt, BAE, Libya, Nijerya, Katar, Cezayir, Angola, Gabon, Endonezya ve Ekvador olmak üzere 14 üye ülkeden oluşmaktadır.

OPEC Ne İş Yapmaktadır?

OPEC tam olarak ne iş yapar? OPEC ülkeleri nasıl faaliyet gösterir? OPEC neler yapıyor tam olarak onlardan bahsedelim.

OPEC’in temel amaçları arasında örgüt üyesi ülkelerin petrol politikalarını uluslararası arenada birleştirerek doğru koordinasyonu sağlam vardır.

Kurucu üyelerin yeni üyelerin kuruluşa kabul edilmesinde sahip oldukları veto hakkından başka ayrıcalıkları yoktur. Net petrol ihracatçısı olan ve petrol konusundaki çıkarları OPEC üyeleriyle aynı doğrultuda olan ülkeler kuruluşa katılabilirler.

OPEC bir kartel değil, bağımsız petrol üreten ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bir kuruluştur. Öte yandan petrol fiyatlarını ve üretim miktarlarını belirlemesi açısından kartel özelliği göstermektedir. Ancak uygulamada OPEC’in aldığı kararlara uyulmasını fiilen sağlayacak bir mekanizma yoktur. 

Dünya petrol üretiminin denetimini elinde tutan ve dünya petrol üretiminin yaklaşık yarısını sağlayan OPEC ülkeleri ham petrol rezervlerinin üçte ikisine ve doğal gaz rezervlerinin de üçte birine sahip bulunmaktadır.

OPEC ham petrol üretiminin %40’ını gerçekleştiriyor. Suudi Arabistan OPEC’in toplam üretiminin üçte ikisine sahip.

Üyelerin bölgelerine bakılacak olursa:

  • Afrikalı OPEC Üyeleri: Angola, Nijerya, Libya, Cezayir, Gabon, Sudan
  • Güney Amerikalı OPEC Üyeleri: Venezuela, Ekvador
  • Orta Doğulu OPEC Üyeleri: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, İran, Irak
  • Üyeliği beklenenler: Suriye, Bolivya, Meksika, Sudan

OPEC’in kanıtlanmış petrol rezervleri şu anda 1.189.80 milyar varil seviyesinde bulunuyor. Venezuela %25,5 paya sahip olarak en fazla rezerve sahip olan ülke.

OPEC üyesi olmayan ülkelerin toplam ham petrol rezervinin ise 308.18 milyar varil olduğu tahmin ediliyor.

Petrol Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) karteli dünya ekonomisi açısından önemli rol oynar. Viyana’daki OPEC merkezi her gün kartelin “sepet fiyatını” belirler.

Aralarında Suudi Arabistan, Kuveyt ve Nijerya’nın da bulunduğu kartel üyeleri kendi fiyatlarını merkeze bildirir ve merkez de 14 üyenin fiyatlarından ortalama bir fiyat çıkarır.

Bir gün gecikmeli açıklandığından, OPEC ortalaması piyasadaki güncel fiyat hareketlerini yansıtmaz.

KAYNAK : ENERJİ PORTALI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.