Business is booming.

Paranın Özellikleri ve Fonksiyonları Nelerdir? Para Nedir?

0 763

Hayatımızda ki en önemli kelimelerden biri olan PARA nedir? Paranın icadı nasıl olmuştur? Para hayatımıza nasıl girmiştir? Paranın tarihi serüveni hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdım.

Para hayatımızın devamı ve refah seviyemizin konumunu belirleyen temel araçlardan biri. Çalışmak, tatil yapmak, hastaneye gitmek, spor yapmak, giysilerimiz, eşyalarımız, çocuklarımızın geleceği, hayatından içinde olan aklınıza gelecek her fiil ve hareket para ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlıdır.

Para Nedir?

Mal ve hizmetlerin değişim aracı olarak kullanılan kağıt, elektronik veya çeşitli madenler (gümüş, altın vb.) olan araçtır.

Paranın Fonksiyonları Nelerdir?

  • Para bir değişim aracı olarak kullanılır. Tarihte takas döneminden sonra para yaygınlaştıkça ticaret işlemlerinde değişim aracı olarak kullanılmıştır.
  • Değer ölçüsü olması. Bir değerinin olup bunun herkesi bilmesidir.
  • Yatırım ve tasarruf aracı olmasıdır. İnsanların hayatlarını devam ederken geleceğe yönelikte bir yol izlemesi gerekir. Paranın kullanımında çeşitli yöntemlerle yatırım yapılabilir. Doğru bir kullanım ile de tasarruf yapılabilir.
  • Ekonomi, politika aracı olarak kullanılması. Ülkelerin kendi para birimleri olduğu için uluslararası ticarette oldukça önem taşımaktadır.

Ülkelerin Paraları ve Birimleri

Paranın Özellikleri

Paranın değişim aracı olarak temel tanımı olsa da çeşitli özellikleri vardır. Bunları bilmekte fayda var. En başta paranın dayanıklı olması gerekir. Bölünebilen bir yapıda olması gerekir. Taşınabilir olması gerekir, yanımızda rahatça bulundurabilmemiz gerekiyor. Standart olması gerekir. Zaman içinde değerini koruması gerekir. Temel maddesinin güçlü olması gerekir.

FACEBOOK’TAN NASIL EK GELİR ELDE EDEBİLİRİM? TIKLAYIN

Kelimenin Kökü Nereden Gelmiştir?

Dilimize, Türkçe’mize Farsça “Pare” olan anlamı parça olan kelimeden türeyerek geçmiştir. Lira ise, İtalyanca üzerinden, Latince terazi anlamına gelen “Libre” kelimesinden dilimize geçmiştir.

Paranın Kısaca Tarihi

Paranın tarihini araştırmaya başladığınızda öncelikle darp kelimesi ile karşılaşacaksınız. Tarihteki ilk paralar darp yöntemiyle basıldı. Bu nedenle şu an var olan para basma yerlerine verilen isim de darphane. Peki darp yöntemi nedir? M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da bir uygarlık olan Lidyalılar, bir kalıp üstüne konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirmişler.

Bu kalıba da çekiç ile vurarak darp yöntemiyle tarihin ilk parasını basmışlar. Büyük darphaneye geçişte ise Osmanlı’nın payı var. Tarihin ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’da kuruldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.